504 Gateway Time-out Hatası ve Çözümü

Eğer bir siteye girdiğinizde sitede beyaz ekran üzerinde “504 Gateway Time-out” hatası alıyorsanız bu hatanın nedeni girmek istediğiniz sitede zaman aşımından dolayı siteye hataya düşmesinden kaynaklanmaktadır. Zaman aşımı siz siteye girdiğinizde belli bir süre siteye tarayıcınızın girmesini bekler eğer bu süre uzun olursa size direk bildirim için bu hatayı verecektir.

504 Gateway Time-out Hatası ve Çözümü

Sunucuya çok fazla sayıda giriş olması, sunucuda hata olması ya da sunucu ziyaretçi yükünü kaldıramamasından kaynaklanabilmektedir. Çok girilen sitelerde genellikle bu hatayı görebilmeniz mümkündür aşırı ziyaretçi aldığı anda sunucu bu hatayı verir.

Bu durumda kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz hiç bir işlem yok sadece daha sonra tekrar siteye girmeyi denemekten başka. Bu hatayı aldığınız internet bağlantınız, DNS adreslerini ve diğer internet ya da ağ ayarlarınız ile kesinlikle oynamayınız bu hatanın ne sizin bilgisayarınız ile alakası var nede internet bağlantınızla tamamen girmek istediğiniz internet sitenin sunucusu ile alakalı bir hatadır.

Eğer bu hatayı alıyor ve site sahibi iseniz bu durumda yapmanız gereken ise ilk olarak sitenizin işletimci yükünü kontrol etmeniz gerekmektedir. İşlemci yükünü kontrol işin sunucu sağlayıcınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu hatayı almanızın farklı bir sebebi de yanlış kodlama, web dosyası bozukluğu, sorgulama işlemlerinin çok fazla sayıda olması olabilir.

504 Gateway Time-out Hatası

Siteniz çok içeriğe sahip ise mysql veritabanına onarma ve bakım işlemlerinizi sitenizde yapabilirsininiz bu söylediklerimizden hepsini yaptığınız halde halen 504 time out hatası devam ediyorsa siteyi yedeğinizden tekrar yüklemeniz sorunun çözümü için yeterli olacaktır tabiî ki işlemci yükü ile alakalı değilse. İşlemci yükünü yalnızca sunucu hizmetini aldığınız yer düzeltebilmektedir.

Kategori: Site Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

2 Yorum Yazılmış “504 Gateway Time-out Hatası ve Çözümü”

    1. Selam Yasin Bey, eğer bu hatayı alıyorsanız sunucu yoğunluğundan, güncelleme veya bakım olabilir aralıklarla tekrar çanak okeye girmeye deneyebilirsiniz. Genel bir hata ilerleyen zamanda düzelecektir.

      Düzelme olmaz ise çanak okey yapımcısı ile irtibata geçiniz, bilmiyorsanız bize yazarsanız adınıza irtibata geçer bilgi verir hatayı düzettirmeye çalışırız, sizin yapılacağınız bir işlem yoktur.