Arama Motorlarının En Çok Sevdiği “1 – Özgün İçerik”

Arama motorları kendisini kullanan kişilere arama kelimelerine göre en doğru sonucu çıkarmak üzerine kurulan internet siteleridir. 10 yıl önce arama motorlar kelime bazı çalışırken, bu günümüzde aşırı derece değişerek arama sonuçlarında birçok kriterden geçtikten sonra aramalarda üst sırada siteyi çıkarmaktadır.

Arama motoru kriterleri her ne kadar gizli olduğun düşünülse de site yapımcıları için birçok tüyo açıkça verilmektedir. Başta da söylediğimiz üzere birçok kriter vardır, bu kritelerin hepsi de kendi içerisinde önemli ve tek bir başlık altında incelemek gerekir. Burada sizlere arama motoru kriterlerini başlık, başlık sırası ile vermeye çalışacağız.

Vereceğimiz bilgileri araştırma en önemlisi de deneyimlerimiz ile oluşan, sizlerle paylaşmak istediğimiz bilgilerdir. Kriterleri 1 ve sıralı olarak ilerleyen yazılarımızda bulabileceksiniz.

1. ve en önemli kriter “Özgür İçerik”.

1 – Özgün İçerik

Özgün anlamını bilmeyenler olacağını düşündüğümüzden, özgün başkası tarafından yazılmayan kişilerin kendi deneyimleri ve kopya olmayan anlamına gelmektedir. Özgün içeriğinin önemini şu şekilde anlatarak kavramaya çalışalım. Arama motorları baş tarafta da söylediğimiz gibi kelime bazlı en doğru sonucu vermeyi amaçlayan sitelerdir.

Hadi empati kuralım arama motoru yerinde siz olsanız sürekli aynı yazıyı yani özgün olmayan yazılarımı baş tarafta çıkarırsınız yoksa kendi deneyimini paylaşmış kullanıcıya gerçekten bilgi veren kopyala yapıştır yapmadan emek verilen yazıyı mı çıkarırsınız. Tabiî ki cevap emek verilen özgün içeriği.

Buradan da anlayacağınız üzere arama motorları site sahiplerine şunu söylemeye çalışır. Kardeşim sen milletin yaptığının aynısını yapıyorsun hiçbir farkın yok ben senin neden üst sıralar da çıkarayım da imajımı sarsayım!

Artık herkes internet sitesi açabiliyor, herkes paylaşım yapıyor ama özgün, kaliteli içeriği görmeyen birçok site sahipleri de var. Özgün içeriği bu şekilde rahatlıkla anladığınızı düşünüyoruz. Özgün içeriğin siteye faydalarından birisi de kullanıcının site içerisinde beklemesi demektir. Bunu ilerleyen yazılarımızda ayrı bir kriter adında “Sitede Kalma Süresi” olarak sizlere vereceğiz.

Son olarak özgün içerikli ile oluşturulmayan internet sitelerin ömrü biz diyelim 6 ay siz diyin 8 ay hatta daha az site içerisinde yapmış olduğunuz paylaşımlar için özgün olmak ilk amacınız olsun, diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Bu yazı arama motorlarından yapılan hatalar hakkında bilgi vermek için site kategorisi içerisinde bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Yazı sitenin kuruluş amacı olan hata ve çözüm yolları ile bağlantılı olup site sahiplerine site içeriği oluşturmada yapılmaması gereken hatalar ve yapılması gerekenler verilmeye çalışılmaktadır. Bu yazı eleştiriye tamamen açıktır.

Bundan sonraki alakalı arama motorları için ikinci kriteri buradan okuyabilirsiniz: Arama Motorlarının Hoşlandığı “2 – Domain Adı”

Kategori: Site Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.