Arama Motorlarının Hoşlandığı “2 – Domain Adı”

Bir önceki yazımızda sizlere özgün içeriğinin arama motorları arasında en önemli kriter olduğundan bahsetmiştik. Başlığı da seçerken en sevdiği ve bundan sonra hoşlandığı olarak arama motoru kriterlerine devam edeceğiz.

Arama motorları için domain adı önemi ikinci sırada yer almaktadır. Aslında özgün içerik mi birinci kriter yoksa domain adımı birinci kriter arasında git gel yaşadık! Fakat şu farkı düşününce özgün içerik bir olmalı evet dedik. Fark ise birazdan domain adının öneminden sonra sizlere daha iyi anlamanız için vereceğiz.

2 – Domain Adı

Arama motorları için domain adı 2. önemli kriterdir. Nedeni bir site için ilk aşama site isminin alınmasıdır. Site adı verilirken içeriklik ile alakalı genel olan bir isim verilir. Bunu şöyle daha rahat anlayalım. Bir internet sitesi eğer elma ile alakalı isim almışsa bunun site içerisinde elma ile alakalı içerik oluşturulacağı (oluşturması gerektiği) anlamanı gelmektedir. Site sahibi elma tanıtılan siteye armut ismini vermez. Burada da site elma adı ile elma tanıttığı için arama motorları domain adı ve içerik örtüştüğünden aramalarda elma ile alakalı sonuçlarda sizi çıkarmasına neden olacaktır.

Hadi biraz daha açalım da elma, armut ne manav mı açıyoruz site açıyoruz biz diye bize kızmayın.

Tabii ki burada ki elma, armut benzeşmesi ufaklıktan beri eğitiminizde gördüğümüz benzeşmeler ile alakası olması için verildi. Neyse arama motorları için önemli olan domain adının önemli olması arama motorları derki sen bildiğin bir şey üzerinde çalış. Ne ile uğraşıyorsan sitenin adını onu ver ve alakalı içerikte o olsun ki seni üst sırada görelim. Ortaya karışık gelişi güzel ne buldum onu koydum yapma.

Eğitim ile alakalı iseniz eğitim ile alakalı domain adı al, sağlık ile alakalıysa sağlık ile alakalı domain al, teknolojiyi seviyorsa da teknoloji ile alakalı domain al. Şimdi de neden özgün içerik birinci sırada oldu onu verelim. Birçok sitenin ismi genel bir isimken içerikle alakalı olmadığı halde (markalaşmış, bilinmiş sitelerden bahsediyoruz) yüksek ziyaretçi alabilmektedir. İşte bu sebepten dolayı özgün içerik daha önemli ikinci kriter ise domain adıdır.

Bu yazı arama motoru için site sahiplerinin yapmış olduğunu hatalar ve öneriler hakkında bilgi vermek amacı site kategorisi altında yayımlanmıştır. Yazı eleştiriye açıktır.

Bundan sonraki kriter 3. önceden kurulan deneyimli siteler okumak için buyurun: Arama Motorlarının Hoşlandığı “3 – Sitenin Önceden Kurulması”

Kategori: Site Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.