Arama Motorlarının Hoşlandığı “3 – Sitenin Önceden Kurulması”

Arama motorların hoşlandığı ve üst sıralarda çıkmak için üçüncü kriter ise sitenin önceden kurulmuş olmasıdır.

Arama motorları insan hayatına benzer şekilde çalışırlar yani insana hizmet verdiği için insanların yaptıkları değer verdikleri kriterleri kendileri de göz önüne alırlar.

3 – Sitenin Önceden Kurulması

Ne demek bu şimdi daha iyi anlayalım. Bir işyeri düşünün önceden kurulmuş en az 5 yıldır bu işi yapıyor. Siz alışveriş yaptığınızda bunu bildiğinizde alışveriş yapmaktan çekinmezsiniz, burası güvenlidir ve yıllardır bu işi yaptığından dolayı işi biliyordur diye düşünürsünüz.

İşte aynen insanların düşündüğü gibi arama motorları da eskiden beri işini yapan sitelere öncelik gösterirler. Onlar için sizin alışveriş yaptığınız yer nasıl bir güven kriteri ise arama motorları içinde arama kriteridir.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir özellik daha var. Siteyi açarak bırakmak anlamında kullanmıyoruz. Daha önceleri sitenin domain kayıt tarihi ne kadar uzun ise arama motorları sadece site domain kayıt tarihini göz önüne alıyordu.

Bu şekilde site adı satışını ön planda çıkardı, site sahipleri öncen kayıt edilen domaini satın alarak öne geçmeye çalışıyorlardı. Bu bir yıl içinde arama kriterin sitenin önceden kurulması yanında içerik güncelleme sıklığı da büyük oranda bu kritere katılarak domain yıllanmış olması yanında güncelleme sıklığı da içerisine eklendi. Ve hasıl sitenin önceden kayıt edilmesi önemli üçüncü kriter iken bunun yanında site güncellemenin de öneminden bahsettik. Site güncelleme ayrı bir kriter olup ilerleyen yazımızda bu kritere de değineceğiz.

Arama motorları kriterleri genellikle gizlidir. Fakat site sahiplerinin siteyi daha iyi nasıl yapacağına dair her arama motorları bilgi vermektedir. Burada yazılan bilgi deneyim ve araştırma sonucu size sunulmuş olup tartışmaya her zaman açık bir yazıdır.

Kategori: Site Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.