Basit Şifre Oluşturma Hatası

Cihazlar için, alışveriş için ya da gündelik hayatımızda yani her alanda şifre işlemlerini kullanırız. Basit şifre ile oluşabilecek sorunlardan ve güçlü bir şifre nasıl oluşturabileceğiniz hakkında bilgiyi sayfada bulabilirsiniz.

Basit olarak girdiğiniz şifreler bize bir çok sorun getirebilir. Mesela bilgisayarımız bize özeldir, bilgisayarınıza şifre koyarsınız ve şifreye adınızı ya da sürekli kullandığınız bir kelimeyi koyarsanız bilgisayarınızı başkasının açarak kullanma ihtimali çok yüksektir. İçerisinde bulunan verileri silebilir, kayıtlı olan belgelerinizi değiştirebilir netice olarak siz şifre koyduğunuz güvenli sandığınız bilgisayarınızı basit bir şifre koyduğunuz için istediği değişikliği yapabilir.

Şifre işlemleri aslında önemsiz gibi gelse de hangi şifre işlemi olursa olsun şifrenize sahip çıkmadığınız için başınıza büyük dertler açacağını da unutmamanızı tavsiye ederim.

Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Basit Şifre Oluşturma Hatası

Şifre oluştururken ilk olarak oluşturduğunuz şifrede eğer sınır yok ise en az 8 karakter kullanınız, şifrenizde rakam kullanıyorsanız art arta gelen rakamları değil karışık rakam kullanmaya özen gösterin, doğum tarihi, ad, soyadı bilgilerinizi şifrede kullanmayın, oluşturduğunuz şifrede özel karakter ve büyük küçüklü karakter kesinlikle tercih edin. ‘^+%amp;+’!AeTa gibi.

Özel karakter ve büyük küçüklü yazdığınız şifrelerin başkaları tarafından bulunması ya da kırılması çok zordur. Özel karakter ve büyük küçük harfleri şifrenizde muhakkak kullanın.

En son işleminizde kullandığınız şifreyi muhakkak güvenli bir yere not alın ilerde unuttuğunuzda almış olduğunuz not ile sürekli olarak şifrenize bakabilirsiniz.

Unutmayın şifreler size özeldir başkası tarafından eğer şifreniz kullanılırsa her alanda siz kullanmışınız gibi işlem görürsünüz. Kaba bir tarifle şifreniz ile işlem yapıldığında hangi alanda olursanız olun şifrene sahip çıkmalıydın uyarısı almanız çok büyük bir olasılıktır.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.