Bilgisayar Açılış No Bootable Device Hatası ve Çözüm Yolları

Bilgisayarınız açılırken karşınıza No Bootable veya Windows Boot Manager hatası ile karşılaşıyorsanız size bu hatanın çözüm yolunu sizlere sunacağız.

Bilgisayarınızın açılışında Bios’a giriniz ve Boot Options Priorities alanında birinci Boot Option #1 olan alanı seçerek “Windows Boot Manager” olarak değiştiriniz ve Bios ayarlarını kaydediniz.

Bilgisayarınıza ön yüklenebilir USB belleğinizi veya kurtarma cd’sini takarak işletim sisteminizi tekrar onarınız.

Bilgisayar Açılış No Bootable Device Hatası ve Çözüm Yolları

Bu hatanın diğer bir önemli sebebi ise hard diskinizin arızalı olması veya virüs bulaşmasından kaynaklanıyor olabilmesidir. Bilgisayarınız hard diskinizi görmediği durumlarda arıza sebebi ile kaynaklanan hard disk hatası ise hard diskinizi değiştirmekten başka çareniz kalmamıştır. Hard diskinizin arızalı olup olmadığını anlamak için hard diskinizi başka bir bilgisayara takarak deneyebilir amatör bir kullanıcı iseniz bilgi sahibi birinden yardım isteyebilirsiniz.

Virüs ve zararlı yazılım bulaşması durumda ise isterseniz hard diskinizi tamamen silerek yeni bir işletim sistemi kurabilir, isterseniz Windows hata düzeltme ekranında sistem hatalarını düzelterek sorunu çözebilirsiniz.

Bu hata ile karşılaşmak istemiyorsanız bilgisayarınızda mutlaka bir virüs programı bulundurunuz. Bilgisayarınızı reset veya kapatma düğmesinden kapatmayınız. Başlat menüsünü kullanarak kapatmalısınız.

Ani elektrik kesintileri de bu hataya neden olabilir bu durumda bilgisayarınıza güç kaynağı takarak önlem alabilirsiniz. Hard disk ve donanım hakkında bilgi sahibi değilseniz kasanızı açarak hard disk kabloları ile gelişi güzel oynamayınız. Bu hatanın başka bir nedeni ise hard diske giden elektrik veya data kablosu oynamış veya çıkmış olursa yine bu hata ile karşılaşırsınız.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.