Bilgisayar Açılışını Hızlandırmanın En Basit Yolu

Burada bir çok kişinin şikayet ettiği bir durumu ele almak istiyoruz. Bilgisayarınızı kullanıcı girişi yaptıktan sonra bilgisayarınız açılışı uzun sürüyor ve açılma esnasında donma, kasma yaşıyorsanız bu hatayı nasıl basit bir şekilde çözeceğinizi ele alacağız. Burada bahsedeceğimiz çözüm yolu bilgisayarınızın başlangıcında için baya hızlandıracağı gibi bilgisayar hızınızı da etkileyeceğini önceden bilmenizi isteriz.

Bilgisayar başlangıcı neden yavaşlar ilk olarak bunu anlama daha sonra basit çözümüne geçelim. Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz bazı programlar flash player, ekran kartı programları, ekran çözünürlük değiştirme programları, programların açılışın için otomatik olarak açılmış olması gibi bir çok programlar bilgisayarınızın açılışında sırası ile kendisini açmak için göreve başlarlar.

Bu da eğer açılışta birden çok program çalışıyorsa bu programların hepsi birden sistemde çalışmaya başlar ve sisteme yığılırlar. Buda sizin bilgisayarınızın açılışı yavaşlatacak, açılışta geçici olarak görev sonlandırma, donma ve kasılma yaşamanıza neden olacaktır. Açılışın neden yavaşladığını bu şekilde anlayabilirsiniz. Açılışı hızlandırmanın yolu bunun çözümü ise başlıkta ta bahsettiğimiz üzere basitçe size vereceğiz. Birçoğumuz CCleaner programını kullanıyoruz. Bu programın bir özelliği de bilgisayar başlangıcında çalışan programları pasifleştirme, silme veya etkinleştirmeye yararlanmaktadır.

CCleaner programında Araçlar ve Başlangıçta sekmesine gittiğinizde başlangıçta çalışan programların tümünü listede görebilirsiniz. Eğer bu listede çok kullanmadığınız ihtiyacınız olmayan tüm programları pasifleştirirseniz bilgisayar açılışınızı sadece bir kaç tuş ile basitçe hızlanacaktır.

Bilgisayar Açılışını Hızlandırmanın En Basit Yolu

Resimde gördüğünüz üzere kullandığımız bilgisayar için sadece Virüs programı aktif diğerler açılışı programların tümünü sildik. Yazı içerisinde pasifleştirmek gerektiğini söyledik ama burada biz sildik diye soracağınızı düşünüyoruz.

Bunun cevabını verelim bilgisayarda başlangıcında açılan programların tümü gereksizdi yani ilerde aktifleştirerek kullanacağınız açılış programı yoktu bu sebepten dolayı tümünü sildik. Size tavsiyemiz ise pasifleştirmeniz pasifleştirdiğiniz de daha sonra aktifleştirme isteyebilirsiniz. Açılış için pasifleştirme yaptığınızda da pasifleştirdiğiniz program açılmaz.

Diğer bir tavsiyemiz ise muhakkak virüs programını etkin bırakın. Resim içerisinde gördüğünüz üzere virüs programı hariç diğer tüm programlar açılışta kaldırılmış. Bir hususa da dikkat etmekte fayda var.

Bilgisayarın açılışı işlemci ve ram belleklerin gücü ile doğru orantılıdır. Yani işlemciniz ve ram belleğiniz güçlü ise 3 ya da 5 saniye açılışta ki programları sistem yükleyecektir. Bilgisayarı düşük hızda olanlar için bu yöntem birebirdir.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.