Bilgisayarda Derece ( ° ) Sembolü Nasıl Yapılır?

Bilgisayar için derece sembolünün nasıl yapılacağını basit işlemler ile sizlere göster göstereceğiniz birisi alt kombinasyonları kullanarak nasıl derece işaretinin yapılacağı diğeri ise daha basit olan kopyalama yöntemi ile derece işaretinin nasıl yazılacağı olacaktır. Her iki işlem içinde göstermeye başlayalım.

Klavye Alt Tuşu İle Derece (°) Yapma

Derece Sembolü Yapma

Klavye ile derece işaretinizi yapabilmeniz için klavyede Alt tuşunu kullanmalısınız. Klavyenizde ilk olarak Alt tuşuna basınız. Elinizi Alt tuşundan çekmeden rakamların olduğu yerde 248 rakamlarına basarak elinizi alt tuşundan çekiniz.

Bu şekilde ° derece işareti çıkmış olacaktır. Alt + 248 klavye kombinasyonu derece işaretinin klavye kısayol işleminidir.

ALT + 248

Burada dikkat etmeniz gereken iki işlem vardır. Bunlarda birisi klavyede iki adet Alt tuşu bulunmaktadır. Bunlardan birisi sadece Alt yazan diğer ise Alt Gr yazan alt tuşudur.

Derece sembolünü yazarken sadece Alt olan tuşu kullanmalısınız. Alt Gr tuşu ile derece sembolü çıkmaz. Diğer husus ise rakamları klavye üstünde bulunan sıralı rakamlar olan yerde değil.

Num Lock sıralı rakamların olduğu yerde yapmanız gerekmektedir.

Alt sadece Alt tuşu ve rakamlar Num Lock rakamlarının bulunduğu tuşları kullandığınızda Alt tuşundan elinizi çeker çekmez derece işaretini yapmış olursunuz.

Kopyalama İle Derece (°) Yapma

Diğer bir yöntem de kopyala ile yapılan yöntemdir. Burada ° derece işareti üzerinden fare ile seçerek farenizin sağ tuşu menü kopyala yaparak kullanmak istediğiniz metin alanında yine fare sağ tuş ve yapıştır kullanarak derece işaretini yapabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.