Bilgisayarda Uyku Modu ve Ekran Kapanma Sorunu Windows 7

Windows 7 işletim sistemini kullanıyor veya bilgisayarınız çok kısa zamanda uyku moduna geçiyorsa ya da ekranınız kapanarak siyah ekran geliyorsa burada yazdığımız işlemler ile bilgisayarda uyku modu ve ekran kapanma süresini istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Bilgisayarların uyku moduna aldığında amaç enerjiden tasarruf etmek veya açılıp unutulan bilgisayarı koruma amacı ile yapılmış Windows orijinal ayarlamasıdır. Burada yapılan işlem doğru bir işlemdir. Diyelim siz bilgisayarınızı unuttunuz ve bilgisayarınıza 3 ya da daha fazla gün kadar kimse karşısına geçmedi, bilgisayar ile işlevi olmadı unutulan güne kadar bilgisayar açık kalacak hem size masraf hemde bilgisayarın ısınmasına neden olacaktır.

Windows bu sorunu düşünerek sisteminde uyku modu getirerek bu durumu tamamen ortadan kaldırıyor. Yalnız bazı kullanıcılar kısa süreden sürekli şikayet etmekte olup kısa süre sorunun çözmek istiyor.

Bu süreyi nasıl uzatacağınızı sırası ile yapalım. Denetim Masası Tüm Denetim Masası Öğeleri Güç Seçenekleri ve burada yer alan Bilgisayarın uyku moduna geçme ayar süresini değiştir menüsüne tıklayınız.

Bilgisayarda Uyku Modu ve Ekran Kapanma Süresi Ayarlama

Çıkan ayarlama alanında ilk başta ekranı kapatma süresini ayarlayabilirsiniz. 1 dakikadan 5 saate kadar ya da hiç bir zaman seçebilirsiniz. Aynı ayarı uyku modu süresinde de seçebilirsiniz. Burada benim siste tavsiye edeceğim her iki süre içinde 45 dakika olacaktır. Ekran kapanma ve uyku modunu 45 dakika almanızda fayda var. Hiç bir zaman seçerseniz ekranda uyku moduda aktifleşmez bu ayarı önermem açık unutma ihtimalinizde bilgisayarınız sürekli olarak açık kalacaktır.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

3 Yorum Yazılmış “Bilgisayarda Uyku Modu ve Ekran Kapanma Sorunu Windows 7”

  1. Uyku modunu nasıl Windows 10 işletim sisteminde ayarlayabiliriz?

    1. Ferhat Bey, Windows 10 için ilk olarak Başlat menüsüne dokunuz, ardından Ayarlar, Sistem Ayarları, Güç ve Uyku seçimini seçerek burada bulunan Ek güç ayarlarından istediğiniz süre olarak ayarlayabilirsiniz.

      Bu süreyi ne kadar seçerseniz o süreye kadar Windows 10 uyku moduna geçmeyecektir. Uyku modu tamamen kapalı eğer siz burada süre seçerseniz bilgisayarınızda klave, fare ve diğer işlem yapılmadığı müddetçe seçilen süre sonrası Windows 10 uyku moduna geçecektir.