Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Bilgisayarınız ilk işletim sistemi kurduğunuzda hızlı bir şekilde çalışıyordu fakat zamanla işletim sisteminiz ve bilgisayarınız yavaşladıysa bu yazımı okumanız da fayda var.

Yazıya başlamadan önce şunu belirtmek isterim yazımında başında dediğim gibi işletim sisteminiz başta sıfır bir işletim sistemi kurduğunuzdan dolayı hızlı bir şekilde açılmakta ilerleyen zamanda bu hız zamanla düşmektedir. Bizim burada anlattığımız işlemler bilgisayarınızın hızını eski haline getirmeye yönelik işlemlerdir. Bu yaptığınız işlemler ile bilgisayarınız eski halinden daha da hızlı olacak dersek yanlış bilgi vermiş oluruz.

Çünkü her bilgisayarda hızı etkileyen iki önemli faktör vardır birinci işlemci hızı diğeri ise bellek hızı. Sizin bilgisayarınızın hızı tamamen bunlarla alakalıdır. Burada yazdığım çözüm yolları donanımızı güçlendirmez sadece bilgisayar performansınızı artırarak eski hızına geri getirecektir. Bilgisayarınızı donanım olarak güçlendirme için bellek sayınızı yükseltebilir veya işlemcinizi daha güçlü işlemci ile değiştirebilirsiniz.

1. Hızlandırma Yolu

1. Hızlandırma Yolu Disk Birleştirme

Bilgisayar performansı en çok düşüren nedenlerden birisi bilgisayarınıza çok fazla sayıda program ya da oyun eklemeyerek silmeniz neden olabilmektedir. Onlarca hatta yüzlerce oyun ya da program ekler ve silersiniz. Bunları silseniz dahi atık dosya muhakkak bırakarak bilgisayarınızın performansını düşürecektir. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini size anlatacağım.

Bilgisayarınızda disk birleştirici yapmamız gerekmektedir. Disk birleştiricilerin amacı bilgisayarınıza yükleme ve kaldırma sırasında oluşan boşlukları ve dosya atıklarını temizleyerek hard disk ve sisteminizi bir bütünde toplamaktadır.

Disk birleştirme programı olarak Windows kendi Disk birleştirme programını kullanabilirsiniz. Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – Sistem Araçları ve Disk Birleştirici menülerinden disk birleştirme programını açınız ve bilgisayarınızda ne kadar sürücünüz var ise hepsini tamamen birleştiriniz.

2. Hızlandırma Yolu

2. Hızlandırma Yolu Virüs Programı

Bilgisayarınızda virüs programını iyi seçmelisiniz. Virüs programı bilgisayar yavaşlığında ve sistem performansından çok etki etmektedir. Hızlı bir virüs programı için size ücretsiz olan Avast virüs programını öneririm. Avast şu anda en hızlı çalışan ve sistemi en az yoran virüs programıdır.

3. Hızlandırma Yolu

3. Hızlandırma Yolu Msconfig

Bilgisayarınızın açılışında açılan programlardan az kullandıklarını eleyerek bunların açılmasına izin vermeyin. Bu işlemi yapabilmeniniz için bilgisayarınızda başlat menüsünden çalıştır ya da programları ve dosyaları ara alanına “msconfig” yazarak az kullandığınız programları kaldırın.

4. Hızlandırma Yolu

4. Hızlandırma Yolu Sürücüleri Güncel Tutma

Bilgisayarınızda bulunan donanımlarınızın sürücüleri sürekli olarak güncel tutun. Sürücü güncelleme programı olarak size SlimDriver programı tavsiye ederim. İndirin ve tüm sürücülerinizi güncel tutun.

5. Hızlandırma Yolu

5. Hızlandırma Yolu Çöp ve Atık Dosyaları Silme

Bilgisayarınızda kurduğunuz programlar, oyunlar, internet gezintileri bilgisayarınızda yüzlerce geçmiş ve atık dosya bırakacaktır. Bu dosyalar zamanla birikerek hem bilgisayarınızda yer kaplamayacak hem de bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyecektir. Bu ayık dosya ve çöp dosyalarda basit bir şekilde CCleaner ile kurtulabilirsiniz. Bilgisayarınıza CCleaner kurun ve en az 3 günde bir temizlik yapın.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.