Bilgisayarının Aniden Kapanma Hatası ve Çözümü

İster masa üstü bilgisayar olsun ister dizüstü bilgisayar olsun bilgisayarınız aniden kapanıyorsa bunun nedenini ve çözüm yolunu sizlere sunacağız. Bilgisayarınızda işlem yaparken hiç bir uyarı almadan aniden bilgisayarınız kendini başlatıyor yani başlatıyor (resetliyor) ise bilgisayarınızın işlemcisin soğutmasında sorun var demektir.

Bilgisayarının Aniden Kapanma Hatası ve Çözümü

Burada dikkat etmemiz gereken ise şu bilgisayarınızın uyarı vererek kapatılması durumundan burada sizlere bahsetmiyoruz. Burada bilgisayarınızda hiç bir uyarı almadan direk olarak kendini başlatıyorsa işlemcinizin soğutmasında sorun var demektir.

İşlemci fanları işlemcinin üzerinde bulunan soğutucudur bilgisayarınız açılır açılmaz fan çalışmaya başlayacak ve işlemcinizi soğutma görevini üstelenecektir. Bilgisayar neden kendisini aniden kapatır. Bilgisayarınızın işlemcisi en fazla ısınan bilgisayar aygıtıdır.

Üzerinde bulunan soğutucu eğer işlemciyi soğutamazsa işlemci kendisine zarar vermemesi için bilgisayarı kapatır. Bu hata genellikle çalışmayan işlemci fanlarında görüldüğü gibi tozlanmış işlemci fanlarında da gözükmektedir.

Bu hatanın çözümü için yapmanız gereken kasanızı tozlardan arındırınız ve tekrar kapatıp kapatmadığını gözlemleyiniz. Tozları arındırdınız fakat yine kendisini aniden başlatıyorsa işlemcinizin fanı değişmesi gerektir.

Bu durumda işlemcinin yandığı pek gözlemlenmemektedir fakat işlemci ısınması basit bir hata olmadığını da sizlere söylemek isteriz. Bilgisayarınızın sağlığı için işlemciyi fanlar tam soğutmalı.

Mavi ekran hataları, program hataları ve diğer hata aldığınızda bilgisayarın kendisini kapatması ile burada kim bahsettiğimiz hatalar kesinlikle aynı değildir. Yazılımdan kaynaklanan hatalar ile işlemcinin ısınarak aniden kapatması ve hiç bir uyarı vermemesini tekrar hatırlatmak isteriz.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.