Bir ağ değişikliği algılandı. ERR_NETWORK_CHANGED Hatası

İnternetiniz açıkken karşınıza bu hata çıkabilir “Bir ağ değişikliği algılandı. ERR_NETWORK_CHANGED”. Bu hata yüzünden internet bağlantınız çok yavaşlayacak hatta sayfa hiç açılmayacaktır. Hatayı bilgisayarınızda düzeltmediğiniz müddetçe bu şekilde internet yavaşlığı ve bağlanamama sorunu yaşamaya devam edersiniz.

Bu hatayı nasıl düzeltmek için bilgisayarınızda bulunan modem ayalarınızı ve internet bağlantınızı sıfırlatmanız gerekmektedir. Airties modem kullanıcı iseniz bilgisayarınızda web adres çubuğuna 192.168.2.1 yazarak Airties ara yüzüne kullanıcı adı ve şifrenizle girerek Araçlar menüsünden “Fabrika Ayarlarını Al” menüsüne tıklayarak modeminizi başlatmasını bekleyiniz ve modem internet kullanıcı ayarlarını yaparak internetin tekrar açılması bekleyiniz.

Bir ağ değişikliği algılandı. ERR_NETWORK_CHANGED Hatası

Farklı bir modem kullanıyorsanız yine kullandığınız modemde fabrika ayarlarına modemi döndürerek internet kullanıcı bilgilerini girerek modeminizi sıfırlanmasını bekleyiniz. Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız yeni ip adresi ve otomatik DNS adresi alacağı için hata ile karşılaşmayacaksınız.

Bazı kaynaklarda DNS adresi değiştirmeden bahsetmiş DNS adresi değiştirmeniz bu hatayı çözmek tek başına yeterli değildir. Yazımında bahsettiğim gibi modem ve internet sıfırlamasını yapmamızın nedeni o anda bilgisayar tarafından otomatik olarak alınan ip ve DNS adresinin değiştirerek yeni bir ip ve DNS adresi almasını sağlamak olmuştur.

Sizin el ile girdiğiniz DNS adresini değişikliği geçici bir çözüm yolu olup kalıcı bir çözüm yolu olmadığının altını çizmek isterim. DNS adresleri oynamadan direk modemiz fabrika ayalarına döndürerek sıfırdan yapılandırılması doğru bir çözüm yoludur. Bu şekilde internet hız probleminizde kalmış olacaktır.

Bağlantınız Kesildi ERR_NETWORK_CHANGED hatası ve Bir ağ değişikliği algılandı. ERR_NETWORK_CHANGED hataları benzerlik gösterse de farklı hatalardır. Bağlantınız Kesildi hatasında bağlantı hiç yokken Bir ağ değişikliği algılandı hatasında bağlantı çok kısıtlı ve yavaştır.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

10 Yorum

 1. Hüseyin Yıldırım 5 Kasım 2018

  Merhaba ben kykda kalıyorum kyk WIFI de sürekli bu sorunla karşılaşıyorum. Ne önerirsiniz telefonum gm6 kullanıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Moderatör 6 Kasım 2018

   Merhaba Hüseyin Bey, sanırız yurtta kalıyormuşsunuz. Bu hatayı almanızın kuvvetli nedeni internet bağlantısının yetersiz olması sizden başka kullananlarda vardır. Bu sebepten dolayı internetiniz sık, sık yavaşlıyor ve kesiliyordur.

   Burada yapmanız gereken sadece internet bağlantı hızını kontrol ederek yükseltmek olacaktır. Eğer yurtta kalıyorsanız yönetici ile görüşerek bağlantının yetersiz olduğunu söyleyerek bağlantıyı daha yüksek kaliteye çıkarmasını istemelisiniz.

 2. Bahtiyar Güleç 3 Ocak 2018

  Merhaba hocam, çok açıklayıcı olmuş ellerinize sağlık. Bizim de böyle sorunumuz var. Fabrikadaki yerel ağdaki (Intranet) tabletlerimiz sık sık bu hatayı vermeye başladı. Daha önce başka ağa bağlıyken sonradan Firewalldan ip-mac eşleşmesiyle şimdiki ağa bağlandılar ve bundan sonra Bağlantı kesildi Netw_Changed hatası almaya başladık. Bu tabletler Internete bağlanmıyorlar, yerel ağdaki sunucuyla konuşuyorlar.

  Bu durumda modemi mi, firewallu mu, yoksa access pointi mi resetlememiz lazım? Firewalla değişiklik yapmamız zor. Ne çözüm önerirsiniz hocam? Cevabınızı beklerim..

  1. Moderatör 3 Ocak 2018

   Bahtiyar Bey ilk olarak şunu söylemeliyiz bilgisayarı ve cihazları görmeden bu hatanıza çözüm şudur demek yanlış olacaktır. Yazınızdan anladığımız kadarıyla sizin internet bağlantınız sürekli olarak kesiliyor. İnternet bağlantının kesilmesi servis sağlayıcısından, modemden, bilgisayardan ve ağ cihazlarından daha sayamayacağız kadar sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Almış olduğunuz hata çok kapsamlı bir hatadır.

   Fakat sıklıkla internet bağlantısının kopmasının nedeni ağ yanlış yapılanmasından (önceden bağlanıyormuşsunuz düşük bir ihtimal belki de başka birisi ağ ayarları ile bilmeden oynadı?), kabloların eskimiş, iletken olmaması ve sürücülerin güncel olmamasından kaynaklanmaktadır. Size tavsiyemiz ilk olarak kablolarınızı kontrol ediniz ve aygıtlar için sürücülerin en güncel versiyonlarını indirerek kurunuz. Bunları yaptığınız halde yine hata tekrarlarsa ağ konusunda bilgi olan birisinden yardım isteyiniz. Ağ konusunda bilgili olan kişi ağın yapılanmasına müdahale ederek görebilecek veya ağın tümünü cihazlarla kontrol ederek size çözüm yolunu sunabilecektir.

   1. Bahtiyar Güleç 4 Ocak 2018

    Cevabınız için çok teşekkür ederim.

    1. Moderatör 5 Ocak 2018

     Bahtiyar Bey; siteyi takip ettiğinizden dolayı teşekkür ederiz. Hatanızın çözümünü için neler yaptığınızı ilerleyen zamanda bizlerle yine paylaşmanızı rica ederiz. Saygılarımızla…

 3. Elif Bölük 26 Aralık 2017

  Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Ben bir de domain ve paylaşımlı olmayan hosting almak istiyorum. Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz? Bildiğiniz ve ya önerebileceğiniz fiyatı uygun ve hızlı bir hosting var mı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Moderatör 26 Aralık 2017

   Elif Hanım bizleri takip ettiğiniz için bizlerde sizlere teşekkür ederiz. Site içerisinde hosting seçiminde yapılan hatalar sayfasına giderek sorunuzun cevabını detaylı olarak bulabilirsiniz. Yine o sayfa içerisinde aklınıza takılan veya sormak istediğiniz sorunuz olursa lütfen buyurun.

   Affınıza sığınarak gelen ziyaretçilerimizin bilgisi olması sebebiyle Elif Hanım’ın sorusu “Bir ağ değişikliği algılandı. ERR_NETWORK_CHANGED Hatası” ile alakalı bir durum değildir.

 4. Elif Bölük 25 Aralık 2017

  Merhaba yazı için teşekkürler benim bilgisayarımda ” Bağlantınız kesildi. Bir ağ değişikliği algılandı. ERR_NETWORK_CHANGED “yazısı çıkıyor aynen bu şekilde.192.168.1.1 den Home Gateway çıkıyor ama şifreyi bilmiyorum nasıl halledeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Moderatör 26 Aralık 2017

   Merhaba Elif Hanım hatanızın detayı hakkında bilgiyi “Home Gateway Hatası ve Çözümü” sayfasına giderek görebilirsiniz. Modem şifreniz içinde eğer şifrenizi unuttuysanız yapacağınız tek şey ya şifreyi hatırlamak ya da modemi fabrika ayarlarına almak olacaktır.