CD/DVD Okuma Hatası

Bilgisayarınızın CD rom sürücünüze CD veya DVD takınız ve CD okuma hatası aldıysanız bunu nasıl çözebileceğinizi bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilir ve sorununuzu çözebilirsiniz.

CD okuma hatası birçok neden kaynaklanabilir en çok kaynaklanan nedenlerin başta CD’nizin kirlenmesinden dolayı CDROM cihazınız CD’yi okuyamıyor olabilir. Bu durum yapmanız gereken CD’nin ön yani okunan kısmına aşırı derece olmayacak şekilde kolonya veya CD temizleme jeli kullanarak yumuşak bir bez ile okunan parlak yüzeyi sıkmadan temizleyiniz ve CDROM sürücünüze tekrar takarak CD’nizi okutunuz.

CD/DVD Okuma Hatası

CD halen okumuyorsa muhtemelen çok derin çizikler var ve CD rom lensleri verileri okuyamıyor. Bunun anlamanın kolay yolu ise CD’nizi ışığa tutunuz eğer ışık size direk olarak gözüküyor veya nokta, nokta leke görüyorsanız CD’niz okumayacak haldedir.

Başka bir CD okumama nedeni ise CDROM sürücünüzün lens gözenekleri kirlenmiş olabilir. CDROM sürücüleri birçok kez kirli CD veya çok tozlu bir ortamda lensleri içerisine toz kaçarak kirlenmeye neden olabilir.

Özellikle açık pencere yakınında olan bilgisayarda sıklıkla görülmektedir CD lens gözeneklerin kirlenmesi. Bu durumda CD’nizi çıkarıp vidaları sökerek orta tarafta bulunan lens gözlerine fazla baskı yapmadan temizleyebilir veya CD marketlerden CD/DVD temizleyici alarak CD lenslerini temizleyebilirsiniz.

CD lensinin kirlenip kirlendiğini anlamadın yönetimi bir CD’nizi okumadı ise diğer CD’lerinizi okutmaya çalışınız ilk CD okumuyor ama diğer CD veya DVD okuyor PC’nizde sorun olduğu lenslerde sorun olmadığı anlamına gelmektedir. CD’nizi temizlemeniz gerekmektedir.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.