D Sürücüsüne Erişilemiyor Hatası

Normal şartlarda bilgisayarda hard disk için sadece bir sürücü bulunmaktadır. C sürücü ilk sürücüdür. Eğer Windows işletim sistemi kurarken veya FDISK işlemi yaparken hard diskinizi parçalara böldüyseniz veya başka tarafından bölündüyse kaç parçaya bölündü ise sırası ile hard diskiniz D, E ve F olarak rakam alacaktır.

Genellikle hard disk iki parçaya bölünmektedir. Birincisi C sürücüsü diğer ise D Sürücü C sürücü içerisine Windows İşletim sistemi kurulurken D Sürücü içerisine yedekler alınmaktadır. Nedeni ise C sürücüsünde bulunan Windows işletim sistemi çökerse ya da tamamen silinse dahi D sürücünde ki yedekleriniz zarar görmeyeceği içindir.

D Sürücüsüne Erişilemiyor Hatası

Sizinde hard diskiniz C ve D sürücüsü olarak iki ayrılmış şekilde ve D sürücüsüne girmek istediğiniz de D sürücüne erişilemiyor hatası aldınız. Bunun asıl iki nedeni vardır. Muhtemel siz sürücüyü ayırdınız ve biçimlendirme yani format yapmadığınız için bu hatayı alıyorsunuz. Bunu çözmek için D sürücüsü içerisinde fare ile sağa tıklayarak biçimlendir menüsüne giderek hızlı ve tam biçimlendirme yaparak sürücünüzü aktif hale getirebilirsiniz.

Yalnız burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var eğer siz D sürücü üzerinde FDISK, yeni işletim sistemi kurma gibi hiçbir işlem yapmadınız ve bu hatayı alıyorsanız. Bu durumda bilgisayarınızın d sürücüsüne virüs bulaşmış olma ihtimali olacağı gibi hard diskiniz bozulmuş olma ihtimali de bulunmaktadır.

İlk olarak d sürücüsüne virüs programlarından birisi ile detaylı olarak taratınız bu çözüm olmaz ise ne yazık ki hard diskinizin d sürücüsü bozulmuş verileriniz var ve bu verilerde önemli ise hiç vakit kaybetmeden bilgisayar teknik servisine gitmeniz gerekmektedir. Bozulmuş hard diski cihaz ve ekipmanların olmadan onarmanız verileri kurtarmanız ya da çözüm yolu bulmanız mümkün değildir.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

1 Yorum

  1. Ulvi Saçaklı 2 Temmuz 2017

    Hard disk bozuksa yine D sürücüsü engelledi hatası alabilirsiniz. Bu durumda ise D sürücüsüne tam format yapmak gerekir. Hızlı format işi yaramayacaktır.