DEP’i Bu Program için Kapatamazsınız. Hatası ve Çözümü

Herhangi bir programda DEP kapatma işlemi sırasında “Bu Program İçin (DEP)’i Kapatamazsınız.” uyarısı alıyorsanız yapmanız gereken işlemleri sırası ile buradan size vereceğiz.

DEP yani Veri Yürütme Engellemesi bilgisayarınızda bulunan belleğiniz diğer programlardan gelebilecek zararlı yazılım gibi içeriklerden size koruma amacı ile hazırlanmış güvenlik yazılımıdır. DEP kapatma işlemi yaparken size alt tarafta iki yol seçimi sunacağız ilk işlemi yapınız sorun tekrarlarsa ikinci işlemi yapınız.

DEP’i Bu Program için Kapatamazsınız. Hatası ve Çözümü

Masaüstü bilgisayarım simgesinden özelliklere, özelliklerden gelişmiş sistem ayarları, performans ve Veri Yütürme Engellemesi giderek “Seçtiklerim dışında tüm Windows programları e hizmetleri için DEP’i aç” seçimine tıklayarak kapatmak istediğiniz programın çalıştırma exe dosyasının yerini belirleterek tamam tıklayınız ve bilgisayarı açarak kapatınız.

DEP’i Bu Program için Kapatamazsınız. CMD

Bu yöntemi yaptığınızda halen devam ederse bu sefer başlat menüsünden arama kutusuna “cmd” yazarak üzerine tıklamadan / çalıştırmadan mouse ile sağa tıklayınız.

CDM ekranında mouse ile sağa tıkladığınızda menüde genelde ikinci sırada (yan resimde gözüken şekilde) “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayaraki gelen ekranda komut penceresine DEP özelliğini komut ile kapatmak için “bcdedit.exe/set NX AlwaysOff” (tırnak işaretlerini yazmadan) alt resimde gözüktüğü gibi yazarak kapatabilirsiniz.
Yine açmak için CMD komut penceresinde yönetici olarak “bcdedit.exe/set NX AlwaysOn” (tırnak işareti olmadan) yazarak açabilirsiniz.

DEP Veri Yürütme Engellemesi CMD Komut ile Kapatma ve Açma

Burada kısaca sizin kapatmak istediğiniz programa güveniyor musunuz? Sorusunu kendinize sorunuz. Güvenliği kapatıyorsunuz çünkü bellekte sorun oluşabilir. Yapımcıdan destek isteyiniz, program yapımcısının veya oyun yapımcısının hangisi ise DEP uyumlu versiyonunu yayınlamasını da isteyebilirsiniz.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

4 Yorum

 1. Enes Işık 9 Mart 2022

  Selam ben GTA SA girmeye çalışırken çalıştırmayı durduruldu hatası (appcrash) alıyorum. Dep e giriyorum oyunu eklemeye çalışırken DEP’i bu program için kapatamazsınız hatası alıyorum. CMD ye girerken bcdedit iç ya da dış konut çalıştırılabilir ve program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor hatası alıyorum.

  1. Moderatör 9 Mart 2022

   Selam Enes Bey hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

 2. Hülya Doğan 4 Mart 2022

  Benim aldığım hata bu program için depi kapatamazsınız. Ne yapmam gerekir. Cevap için şimdiden teşekküler.

  1. Moderatör 4 Mart 2022

   Selam Hülya Hanım sisteminizde sayfada anlatılan işlemleri yapabilirsiniz. Aldığınız hata sayfada nasıl çözeceğiniz hakkında yazılmıştır.