DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası ve Çözümü

İnternete bağlanırken internet tarayıcınızda en alta “DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatası alıyorsanız bu hatanın nedenini ve çözüm yolunun ne olduğunu size sunmaya çalışacağız. İnternet tarayıcınızda bir siteye girmeye çalışırken aldığınız DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası alıyorsanız bilgisayarda girilmiş olan DNS sunucunuzun kapanmış olması, isteğe cevap verememesi ya da güncelliğini yitirmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hata

Yapılacak işlem bilgisayarınızda bulunan DNS adresini değiştirmek ya da otomatik DNS alıyor, hiç DNS adresi girmediyseniz DNS yapılandırması yapmak olacaktır. Birden fazla DNS sunucuları vardır. Siz güncel ve aktif olan DNS sunucularından bildiğiniz birisini kullanabilirsiniz. Eğer DNS sunucuların hangisi güncel ve hangisi daha iyi sonuç verir konu hakkında bilginiz yok ise GOOGLE DNS size tavsiye ederim.

Google DNS adresini yapılandırmanız için; Başlat, Denetim Masası, Ağ ve İnternet, alanına giderek Yerel Ağ bağlantılarınızda bulunan Özellikler menüsüne girerek İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) alanına çift tıklayınız.

Dns adresi girme ayarları Sizde bulunan Windows işletim sisteminizde farklı yerde olabilir siz hangi işletim sistemi kullanıyorsanız Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) bularak değiştirebilirsiniz.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Dns Girme Alanı

İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) ayarlama alanında Aşağıda ki dns adreslerini kullan sekmesine tıklayarak. Tercih edilen DNS sunucusu kutusuna 8.8.8.8 ve diğer DNS sunucusu kutusuna 4.4.4.4 olarak giriniz ve tamam butonuna basarak kayıt ediniz.

Tekrar girmek istediğiniz siteye internet tarayıcınız üzerinde girmeye çalışınız DNS sunucunuzu elle bizim anlattığımız gibi doğru yapılandırdığınızda artık internet tarayıcınızda DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası almayarak direk siteye giriş yapabilirsiniz.

Kategori: İnternet Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.