Dosya için Salt Okunur Hatası ve Çözüm Yolu

Bilgisayarınızda bulunan bir dosyada kayıt etmek istediğinizde ya da başka bir değişiklik yaparak üzerinden işlem yaptığınızda eğer “Bu dosya salt okunur olarak ayarlı. Farklı bir dosya adı kullanarak yeniden deneyin.” hatası alıyorsanız bu hatanın nedeni ve çözüm yolunu sizlere anlatacağız.

Dosya için Salt Okunur Hatası ve Çözüm Yolu

Bu hatanın nedeni aslında çok basit hatada dikkat ederseniz salt okunur yani değiştirilmez uyarısı alıyorsunuz. Değiştirmek ya da üzerinden işlem yapmak istediğiniz dosyayı siz veya başka birisi “Salt Okunur” olarak ayarlamış.

Bu durumda yapmanız gereken işlem ise dosyayı “Salt Okunur” dan kaldırmak olacaktır. Bu işlemi yapabilmeniz için hata aldığınız dosya üzerinde fare ile sağa tıklayarak en alt tarafta bulunan “Özellikler” menüsüne gidiniz.

Özellikler menüsünde ilk ekran dosya ile alakalı Özellikler seçimini göreceksiniz bu sayfada en alt tarafta yer alan Öznitelikler: karşısında yer alan “Salt Okunur” seçimini pasifleştirerek uygula ve tamam butonlarına basınız.

Dosyayı artık salt okunur halden çıkardınız dosya üzerinden istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Artık önceki gibi karşınıza salt okunur değiştirilemez hatası çıkmayacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken bir hususta var. Eğer bir dosyayı salt okunur’ dan çıkarak üzerinden kayıt yaparsanız önceki kayıt tamamen silinir ve bir daha geri getirilemez en son yaptığınız işlemi görürsünüz.

Salt okunur dosyayı isterseniz Salt Okunur olarak bırakabilir farklı kaydet işlemi ile yeniden bir ad belirleyecek şekilde yeni bir dosya oluşturabilirsiniz. Diğer dosya ise bilgisayarınızda yedek olarak kalacaktır.

Kategori: Yazılım Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

4 Yorum

 1. Bedirhan Aksel 9 Ocak 2022

  Gameloop da zarchiver uygulamasının içinde salt okunur hatasını aldım. Burada nasıl değiştirebilirim?

  1. Moderatör 10 Ocak 2022

   Selam Bedirhan Bey, dosya üzerinde sağa ve özelliklere giderek salt okunuz olan seçimi pasifleştiriniz. Eğer siz salt okunuru pasif hale getiriyor ve tekrar salt okunur oluyorsa dosya koruması var demektir.

 2. Ahmet Demircan 14 Haziran 2021

  Abi pasifleştiremiyorum bir bakıyorum salt okunur geri gelmiş oluyor.

  1. Moderatör 14 Haziran 2021

   Selam Ahmet Bey, salt okunuru pasif yaptıktan sonra eğer salt okunur tekrar aktif oluyorsa dosya korumalı olabilir.