Dosya Sistemi Hatası (-1073741819)

Bu hata Windows 10 işletim sistemi kullanıcıları tarafından karşılanan bir hatadır. Sadece Windows 10 işletim sisteminde oluşan bu hata diğer Windows işletim sistemlerinden gözükmez.

Bu hatayı Windows 8 veya 8.1 yada 7 işletim sistemi kullanıcıları Windows 10 işletim sistemine yükseltme yaparken program başlatma sırasında karşılaşırlar, hatanın sebebi ise işletim sisteminizde bulunan ses aygıtın varsayılan olarak atanmadığı için bu uyarı alıyorsunuz.

Çözümü ise sadece bir iki ayarlama ile basit bir şekilde yapılmaktadır. Alt tarafta hem Windows 10 Türkçe kullanıcılar hem de Windows 10 İngilizce kullanıcıların hatayı nasıl gireceklerini gösterelim. Farklı bir Windows 10 kullanıyorsanız bizim anlattığımız terimleri kullandığınız dile uyarlayarak çözebilirsiniz. Zaten terimler basit her dilde rahatlıkla yapılacak işlemler.

Dosya Sistemi Hatası (-1073741819) Ses Ayarı Çözüm

Bu hatayı düzeltmek için Windows başlat menüsünden kontrol paneli ve ses ayaları paneline gidiniz. Ses ayarları menüsünde üst menüde yer alan 3 sekmede bulunan Ses Efekti sekmesini açarak sayfa içerisinde yer alan Ses Düzeni alanını Windows Varsayılan olarak seçerek kayıt ediniz.

Eğer İngilizce Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız burada yapmanız gerekenler ise yine aynı Başlat menüsüne tıklayarak Control Panel sekmesine tıklayınız karşınıza çıkan panelde Sound ayarları açınız ve 3 sırada yer alan Sounds sekmesine tıklayarak açılan sayfada orta kısımda Sound Scheme: alt tarafından yer alan açılabilir menüden Windows Default seçerek Ok tuşuna basınız.

Bu şekilde artık program çalıştırma sırasında ses ayarlamalarını yaptığınız için bu hayatı almayacaksınız.

Ayarlama içerisinde ses kartının çalışıp çalışmadığı kontrol edebilirsiniz. Bunun için yine aynı sayfada sesler menüsünden bir ses seçerek Sına butonuna basarak deneyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

4 Yorum Yazılmış “Dosya Sistemi Hatası (-1073741819)”

  1. Hiç uğraşmadan driver booster programı ile sürücüleri güncelleyin. Sonra yeniden başlatın, düzeliyor.

    1. Selamlar Mert Bey, sizin gibi paylaşım yaparak sitede bilgilendirme yapan kullanıcılarımıza çok teşekkür ederiz. Bildiğinizi paylaşıyorsunuz.

      Dediğiniz yöntemi demedik ama ziyaretçiler deneyebilirler, bu işlem alternatif yol olabilir. Driver booster bilgisayara fayda verir zarar vermez.

  2. ben bunları yapmıştım olmamıştı ancak bir kaç saat internette gezindikten sonra bu videodaki herşeyi yaparak çözüme ulaşabilirsiniz video türkçe değil