Dosyanın 64 Bit mi, 32 Bit mi, Olduğu Nasıl Anlaşılır? Programsız

Elinizde bir dosya var örnek bir kurulum dosyası ya da farklı bir dosya bu dosya 32 bit mi, 64 bit mi öğrenmek istiyorsunuz. Burada size dosyanın hangi bit sürüme uyumlu olduğunu nasıl bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Örnek bir adet irfanview resim programını bir 32 bit indirmesini birde 64 bit indirmesini test ederek hangi bit sürümde olduğunu örnekle ve yapılan işlem ile görelim.

Dosyanın 64 Bit mi, 32 Bit mi, Olduğu Nasıl Anlaşılır? Programsız

Resimde örnekte bir adet iview_setup-32-bit kurulum dosyası ve bir adet de aynı programın 64 bit olan kurulum dosyasını görüyorsunuz. Normal şartlarda 32 bit olduğunu dosya yanında yazan x86, 64 bit içinde x64 yazıyorsa x86 32 bit olduğu, x64 ise 64 bit olduğu anlaşır.

Burada örneklerin anlaşılması adına 32 bit ve 64 bit olarak belirtik sizde bulunan dosyada tabiki bunlar yazmayacaktır. Örnekle devam ettiğimizde daha iyi anlayacaksınız.

Dosyanın detaylarına bilgisayar terimde “Metadata Info” deriz. Yani bir dosyanın tüm özellikleri anlamında kullanılmaktadır Metadata Info. Biz dosyanın tüm özelliklerine bakmak için kısa bir şekilde https://www.metadata2go.com adresini kullanacağız.

32 bit kurulumu sitede taratalım ve 32 bit nerede yazıyor nasıl anlarız bakalım. Test edeceğiniz dosya boyuta göre zaman alabilir testin bitmesini bekleyiniz.

iview_setup-32-bit gördünüz

Şimdi sırada 64 bit için testimizi başlatalım sıradaki dosya iview454_setup-64-bit kurulum dosyası test edelim.

iview454_setup-64-bit
Metadata Bakmak Web Sitesi

Sizin sadece yapacağınız işlem hangi bit olduğunu merak ettiğiniz dosyayı https://www.metadata2go.com/ sitesine giderek. Bakmak istediğiniz dosyayı sayfada “Gözat” butonuna basarak yerini gösterminiz ve test sonucunuzu beklemeniz olacaktır. Test sonucu istediğiniz dosyanın 32 bit mi 64 mi olduğunu sayfada göreceksiniz.

Burada ki yöntem programsız dosyanın bit sürümü öğrenme işlemidir. Eğer programlı bir dosyanın bit sürümünü öğrenmek istiyorsanız sitede dosyanın bit sürümünü program ile öğrenme sayfasına giderek programlı dosyanın bit sürümünü nasıl öğreneceğinizi bulabilirsiniz.

Kategori: Eğitici Etiket: ,

Yorum Yazın

Alt taraftan görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, editörler sorunuzu cevaplayacaklardır!