Eksik Codec Hatası ve Çözümü

Bilgisayarınızda ses dosyası açarken ya da bir video çalıştırmaya çalıştırırken bilgisayarınızda eksik codec dosyası hatası alıyorsanız alt tarafta ki çözüm yolu ile bu sorunu bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Eksik codec hatası genelde eski Windows işletim sisteminde gözükür veya güncellenme yapılmamış yeni kurulmuş işletim sisteminde gözüke bilmektedir.

Codec dosyaları bilgisayarınızda video, ses ve diğer görüntü ve ses akışlarını sağlamak görüntü netliğini ve kalitesini artırmak amacı ile bilgisayarlarda kurulu olması gereken verileri tümüne verilen addır.

Codec eksikliği aldığınızda yapmanız gereken işlem hangi işletim sistemini kullanıyorsanız o işletim sistemi ile alakalı codec paketini bularak indirmeniz gerekmektedir. Örnek vererek daha rahat anlamanızı sağlayacağım.

Eksik Codec Hatası ve Çözümü

Siz Windows 8 işletim sistemi kullanıyorsunuz ve ses ve video dosyalarını açarken codec hatası alabilir ya da hiç hata almadan bu video dosyalarını oynatamazsınız. Burada yapmamız gereken işlem ise arama motorlarında “Windows 8 Codec Yükle” araması yaparak codect paketlerini bularak bilgisayarınıza indirmeli ve kurmalısınız.

Karşınıza çıkacak olan sonuçlardan bilinen internet sitelerinden codec paketini indirmeniz sağlıklı olacaktır. Size burada indirme seçeneğini vermiyoruz ama dediğimiz yöntemi yaptığınızda artık işletim sisteminizde bulunan tarayıcı ses ve videoda dâhil tüm ses ve videoları oynayabilirsiniz.

Codec dosyalarının hatası birçok nedende de kaynaklanabilmektedir burada verdiğimiz yöntem birçok nedenin çözüm yoludur. Eğer çözmediğiniz bir sorunuz var ise buradan yazarak yardım da isteyebilirsiniz.

Yardım istemeden önce muhakkak dediğimiz çözüm yolunu bilgisayarınızda uygulayınız çözemezseniz yardım isteyiniz. Sayfada ki çözüm yolu yüzde 90 hatanızı çözecektir. Bazı özel istisnalar hariç. Yardım seçeneğini de bu istisnalardan birisi ile karışılacağınızı düşündüğümüzden size sunuyoruz.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.