Err_name_not_resolved 105 Hatası

err_name_not_resolved hatası 105 hata kodu internet sitesine bağlanırken bağlantının yapılamadığında veya bağlanmanın çok uzun sürdüğü zamanlarda karşınızı çıkmaktadır.

Çözümü ise bilgisayarda bulunan DNS adresinizi yapılandırarak çözebileceğiniz gibi VPN programlarından birisini bilgisayara kurarak ta çözebilirsiniz.

DNS adresi ile yapılandırmak hem basit hem de etkin bir çözüm verecektir. DNS adresinizi yapılandırmak için yapmanız gerekenler Windows işletim sisteminizde başlat menüsüne tıklayarak Denetim Masası ve Ağ ve İnternet ya da Ağ ve Paylaşım merkezi alanına tıklayınız.

Windows her işletim sisteminde ağ ve internet farklı olarak adlandırılabiliyor mesela Windows 7 için Denetim Masasında Ağ ve Paylaşım Merkezi yazarken Windows 10 için Ağ ve İnternet yazmaktadır. Sizin burada önemli olan Ağ ve internet ayarlarını yapacağınızdan benzer kelimeler olabilir ağ ve internet alakalı menüyü bulmanız gerekmektedir.

err_name_not_resolved Hatası Çözüm Yolu

Ağ ve İnternet ayarlamalarına girdiğinizde yerel ağ bağlantısı ayarı alanına tıklayarak TCP/IPv4 üzerine iki kere tıklayınız. TCP/IPv4 özelliklerinde Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan alanına tıklayarak Google DNS adreslerini girebilirsiniz. Google DNS adresi ile alana 8.8.8.8 ve ikinci alana 8.8.4.4 girerek onaylayınız. Bu şekilde sorununuz çözüm bulacaksınız. Bu anlattığımız çözümün en kolay halidir.

Farklı bir yöntem ise VPN programlarından birisi bilgisayarınıza indirerek yükleyebilirsiniz. Spotflux, Cyberghost VPN, Zenmate ve benzeri hangi programı isterseniz kullanabilirsiniz. VPN programlarını kullandığınız DNS ayarlamalarını siz değil VPN programları yapacaktır, lakin VPN programları interneti yavaşlatma ihtimali yüksektir.

Kategori: İnternet Etiket: ,

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.