Fare Sağ ve Sol Tuş Sorunu

Bilgisayarınızın faresi eğer sol tuşu tıkladığınızda önceki sağ tuş tıklama işlemi yapıyor ya da bulunan tam tersi olarak çalışıyorsa bu sorunu daha doğrusu özelliği nasıl değiştireceksiniz.

Bu işlemi yapabilmemiz için farenizin tuş ayarlarını değiştirmeniz gereklidir. Muhtemel siz veya başkası bu tuş ayarlarını değiştirdiği için sağ tuş ve sol tuş seçeneklerinin yeri değiştirmişsiniz ya da değiştirilmiş.

Sağ ve tuş yerlerini bilgisayarınızda direk olarak ayarlayabiliyorsunuz herhangi bir program kurmanızı gerek yoktur. Windows kendi içerisinde olan özellikle sayesinden sağ ve sol tuş ayarlamalarını basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Fare Birincil ve İkincil Düğmeleri Değiştir

Sağ ve sol tuş ayarlarına ulaşmak için bilgisayarınızda Başlat menüsünden Denetim Masası menüsüne tıklayınız. Denetim Masasında Görüntüleme Ölçüsü seçimini Küçük Simgeler olarak seçiniz ve açılan menülerde Fare menüsüne giriniz.

Burada İlk sekme olan Düğmeler sekmesinden Düğme Yapılandırma alanında “Birincil ve İkincil Düğmeleri Değiştir” alanı aktif ise pasifleştiriniz. Bu şekilde eskisi gibi sağ ve sol tuşlar çalışacak sorunu basit bir şekilde program kurmadan bilgisayarınızda çözmüş olacaksınız.

Bu ayarlamayı sağ ve sol tuş özelliklerini değiştirme isteyenlerde yapabilir. Eğer bilgisayarınızda sağ tuş ve sol tuş yerlerini değiştirmek istiyorsanız yine fare ayarlaması düğmeler sekmesinden “Birincil ve İkincil Düğmeleri Değiştir” alanını aktif ettiğinizde tuşlar tam tersi olarak çalışacaktır.

Burada yapmış olduğunuz ayarlar değiştirmediğiniz müddetçe aynı şekilde kalır. Hangi tuş ayarlamasını aktif ederseniz bilgisayarınızda sürekli olarak o şekilde kullanırsınız.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

5 Yorum

 1. Yakup Çetin 21 Eylül 2021

  Bazen Excel programı açıldığında fare ayarları kendi kendine sol tuş sağ gibi hareket ediyor. Uzun süre (2-3 sn) “ALT” tuşuna basınca bu durum düzeliyor. Bunu sebebi ne olabilir. Tüm “yapıştırma” seçenekleri kapalı hale getirilmiştir. Ya da ben öyle biliyorum. Sadece A4 Tech klavye KB-8 ve onun makro tuş ayarlama programı vardır bu durumu yaratabilecek.

  Microsoft’un son yıllardaki kullanıcıyı kendi istedikleri yolda yürümeye zorlama odaklı güncellemeleri var.

  1. Moderatör 21 Eylül 2021

   Selam Yakup Bey, fare ayarlama programlarından birisini kullanıyor musunuz? Mesela düzeltmek için sağ sol ayarlama programı kurup ayarları ile oynayarak unuttuğunuz bir program olabilir mi? Eğer var ise o programı tamamen kaldırınız.

   Normal Windows işletim sisteminde yazmış olduğunuz gibi sağ ve sol tuşları yer değiştirmez.

  2. Kerim Bahçivan 23 Kasım 2021

   Merhaba Yakup Bey, PC’de Zirve Yazılım programı kullanıyor musunuz? Bu sorun geçen sene bu yazılım güncellemesi sonrasında oluştu diye not düştüm ama sizin de belirttiğiniz gibi Windows odaklı da olabilir. Ait olduğu ülke yönetiminin istekleri gereği olsa gerek epey bir özele giren ve güvenliği de lokalleştiren güncellemeler vardır. Güncelleme sıklığı da artmış olarak.

 2. Akif Şahan 4 Aralık 2018

  Gereksiz bir işlem?

  1. Moderatör 5 Aralık 2018

   Akif Bey merhaba, başkası tarafından farenin sağ ve sol tuşu değiştirildiğinde kullanıcı nasıl değiştireceğini bilmesi adına gerekli bir işlemdir. Çok nadiren de olsa sağ ve sol tuş ters kullananlar bulunmaktadır.

   Site içerisinden sizlere özel hataları yerine daha da geniş bir kitleye hitap etmek istiyoruz. Site içerisinde bulunan tüm yazılar için eleştiriye ve tartışmaya her zaman açığız.