Farkında mısınız? Alexa Yanlış Gösteriyor!

Bu yazıyı aslında 6 ay önce yazmayı düşündük. Sonra da belki düzelir bizde yazma gereği görmeyiz düşüncesiyle bugüne kadar sabrettik desek yeridir. Bu yazıyı bir eleştiri yazısı olarak da görebilirsiniz lakin veriler (alta ki resimler) öyle demiyor.

Evet, başlarda Alexa popülerdi ve özellikle webmasterların dünya sıralaması ya da Türkiye de ki sıralama görmesinde yardımcıydı. Ama ne yazık ki 6 ay daha uzun süredir veriler yanlış, bunu şimdi bu siteden görelim.

Bir önceki yazımızda yine “Dünya ve Türkiye Sıralamasında Sitenizin Kaçıncı Olduğunu Öğrenin” başlığı altında Similarweb.com internet sitesini vermiştik. Bu site güven verici gerçi alexa’da sıralamasında Dünya geneli similarweb.com 2,693 verirken kendisini 3,565 olarak göstermektedir. Bundan anlaşılacağı üzere daha fazla kişi takip ediyor.

Similarweb.com Alexa İstatistiği 7 Nisan 2019
Kendi Alexa İstatistiği 7 Nisan 2019

Şimdi de herkesçe bilinen bir siteden yanlışın nerede olduğunu resimle görelim. Resimde de gözüktüğü gibi dünya genelinde Gezginler.net için Similarweb 8,406, Türkiye için 234 gösterirken, Alexa 5.180, 94 göstermektedir. Arada ki uçurumu gördünüz değil mi?

Gezginler.net Similarweb.com İstatistiği 7 Nisan 2019
Gezginler.net Alexa.com İstatistiği 7 Nisan 2019

Bu sadece bir örnek günlük 5000 hit ve 7000 sayfa gösterimi olan siteleri 1 minyon alexa sıralamasına 1 sene sonra girdiğini de gördük. Bu şekilde uçurum fark olan siteler daha kat ve kat fazladır.

Bir webmaster olarak şunu da düşünmüyor değiliz acaba önceden de bu şekilde bir sayım yapılıyordu genel bir veri ya da alternatif popülerlik sitesi olmadığından biz doğru gösterdiğini mi sanıyorduk. Arama da çıkma göstergesi, site ziyaretçi göstergesi arasında farklılık olabilir fakat 234-64 toplamda 140 site farklılık göstermesi çok ama çok afaki bir durumdur.

Şunu da diyebilirsiniz, alexa doğru similarweb yanlış bunu da hemen başta yazdığımız gibi 7000 gösterim alan bir sitenin 1 yıl sonra 1 minyon sıralamasına girmesi ve gezginler.net eskisi kadar popüler olmadığını, kendi istatistiğinde de bunu görüyoruz. Başka siteleri her iki sitede analiz ettiğinizde sizde arada ki farkı görebilirsiniz.

Kategori: İnternet Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.