Firefox ile Arama Motoru Nasıl Değiştirilir?

Firefox internet tarayıcısı kullanıyor ve arama motorunu değiştirmek istiyorsanız bu yazı sonrasında ana arama motorunu nasıl değiştireceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Firefox 2019 yılı için arama motorlarından Yandex ile anlaşmıştır. Bu sebeple ilk kurulum sırasında Yandex arama motoru aktif olarak gelir ve araç çubuğunda bir kelime arattığınızda direk aratma yaptığınız kelime Yandex.com için arama yapacaktır.

Firefox İle Arama Motoru Nasıl Değiştirilir?

Bu yazımızda bu arama motorunu nasıl değiştiririz ve ana arama motoru Firefox internet tarayıcısı için nasıl sizin istediğiniz arama motoru olur bunu göreceksiniz.

Firefox internet tarayıcısını açınız ve tarayıcının sağ üst tarafında bulunan üst üste 3 çizgi ayarlara dokununuz. Bu seçimden sonra karşınıza Seçenekler menüsü çıkacaktır. Buradan arama motoru ayarını değiştireceğimiz için seçenekler menüsüne dokunun. Burada arama moturu ayarlarının tümünü görebilirsiniz.

Burada sol tarafta “Arama” ve “Varsayılan Arama Motoru” alanından istediğiniz arama motorunu değiştirerek ana sayfa arama motorunu yapabilirsiniz. İşlem sadece bu kadar başka bir işleme yapmanıza gerek yoktur.

İnternet tarayıcını silmediğinizde ayarları sıfırlamadığınız ve işletim sistemi kullanıcısı değiştirmediğiniz müddetçe arama motoru seçmiş oluğunu arama motoru olacaktır.

Firefox Arama Ayarı Ana Menü Arama Ayarı Yapma Menüsü

Yine aynı sayfada arama çubuğundan arama önerilerini gösteri aktif bırakırsanız bu sefer aratmış olduğunuz kelime ile daha önceki kullanıcıları sıklıkla aratmış olduğunu önerileri görür, bunu pasifleştirirseniz önerileri görmez ve sadece yazmış olduğunuz arama kelime görünür.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

2 Yorum

  1. Helin 1 Temmuz 2018

    Bu tarayıcıyı kullanan var mı arkadaş yazı yazmışınız söyleyin bakem

    1. Moderatör 6 Temmuz 2018

      Helin hanım merhaba, sanırım Mozilla Firefox internet tarayıcısından bahsediyorsunuz. Firefox kullanıcılar var evet! Birçok webmaster yani site tasarımcıları kullanıyor. Kullanımı az değil internet tarayıcısını kullanılanların neredeyse 4/1 kadar kullanıma sahip bir internet tarayıcısıdır.