Flash Bellek Biçimlendirme Hatası

Elinizde bulunan flash belleği üzerinde mouse ile sağa tıkladığınızda biçimlendir menüsü kullandığınızda biçimlendirme hatası alıyorsanız bunu iki yöntemle nasıl çözeceğinizi size anlatacağız.

Bu yöntemlere başlamadan önce tabiki flash belliğinizin bilgisayara tam olarak takıldığını ve flash bellekte koruma anahtarı varsa koruma anahtarını açmayı unutmayınız.

Flash Bellek Biçimlendirme Yöntem

Flash Bellek Biçimlendirme Yöntem

Masaüstünüzde bulunan ya da başlat menüsünden Bilgisayarım simgesinin üzerine sağ tuş ile “Yönet” menüsünü açınız. Burada karşınıza çıkacak olan “Depolama” sekmesinden “Disk Yönetimi” alanına giderek bilgisayarınızda olan sürücülerden Flash Bellek sürücünüz üzerinde sağa tıklayarak Biçimlendir menüsü açarak flash belleğinizi tamamen biçimlendirebilirsiniz.

Flash Bellek Biçimlendirme Yöntem 2

Diğer bir yöntem Dos komut istemcisi ile flash belleğinizi tamamen silebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler Başlat – Çalıştır / programları ve dosyaları ara alanına “DMD” yazarak Dos komut sistemine giriniz.

Flash Bellek Biçimlendirme CMD

Direk açılan sayfada komut sistemine ilk komut “Diskpart” yazınız. Burada Diskpart komutu ayrı pencerede açılabilir işlemimize devam ediyoruz. Gelen Dispart komutunu List disk yazıyoruz. Burada sürücülerinizi göreceksiniz. Ne kadar sürücü varsa listede karşınıza çıkacaktır. Siz flash diskinizin hangi diskte gözüküyorsa Cmd komut ekranına Select disk 1 yazarak oynaylayınız.

  • clean
  • create partition primary
  • create partition
  • active
  • format fs=ntfs
  • assign

Bu işlemlerden sonra sırası ile alta bulunan komutlara girerek işleminizi tamamen bitere bilirsiniz. Komutları doğru bir şekilde üst alanda CMD komut resim ekranında gördüğünüz şekilde girdiğinizde flash bellekte bulunan tüm dosyalar hatta virüs varsa dahi tamamen silerek temizlenecektir.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.