Google Maps Hata! Bir Sorun Oluştu. Hatası ve Çözümü

Herhangi bir internet sitesinde ya da kendi internet sitenizde haritalar alanında harita çıkan ekranda da gördüğünüz üzere “Hata! Bir Sorun Oluştu Bu sayfa Google Haritalar’ı düzgün bir şekilde yükleyemedi. Teknik ayrıntılar için Javascript konsoluna bakın” hatası aldıysanız bu hatanın nedenini ve çözüm yolunu size anlatacağım.

Bu hata asıl nedeni siteye yapan yani webmasterların çözebileceği bir durumdur eğer siz bir internet sitesine girdiyseniz site yapımcı alt tarafında anlattığımız çözüm yolunu uygulayarak bu hatayı gidebilir.

Google Maps Hata! Bir Sorun Oluştu. Hatası ve Çözümü

Fakat kullanıcılar da nadiren de olsa internet bağlantı yavaşlığından dolayı harita için gerekli olan API kodunu çekemeyeceğinden bu hatayı alabilirsiniz. Burada yapmanız gereken kullanıcılar için sayfayı yenileyerek tekrar denemek olacaktır. Eğer kullanıcı olduğunuz internet sitesinde yine bu hatayı alıyorsanız site sahibinin düzeltmesi gereklidir. Site sahibine haber vererek düzeltmesini isteyebilirsiniz.

Şimdi de bu hatayı site sahiplerinin nasıl çözeceği hakkında bilgi verelim. Eğer sitenizde siz bu hata ile karşılaşıyorsanız sitenizde bulunan API anahtarınız eksik, yanlış ya da hiç girilmemesinden kaynaklanan bir durumlar karşı karşıyasınız.

Burada yapmanız gereken ise Google Maps API sayfasına giderek kendinize özel API anahtarını alarak harita ya da haritalarınıza verilen API anahtarını doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

Örnek Google Maps API kodu şu şekilde olabilir;

Örnek Google Maps API Kodu Girimi

Size verilen özel API anahtarınızı girdiğinizde artık internet sitenizde bu hata ile karşılaşmayacak ve kullanıcılar bu hatayı görmeyeceklerdir. Bu hatayı çözmediğiniz müddetçe kullanıcılar sürekli olarak sitenizin harita alanında bu hata ile karşılaşacaktır.

Kategori: Yazılım Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.