Google Site Bağlantıları Arama Kutusu Nasıl Yapılır?

Google arama sırasında üst sitelerde site arama sonuçların altında bir adet daha arama kutusu olan İngilizce Google Sitelinks Search Box nasıl yapılır? WordPress ve WordPress harici sitelerde kullanılan kodu sayfada bulabilirsiniz.

Google Site Bağlantıları Arama Kutusu Resimde Gösterilen Kırmızı Alandır

Google Site Bağlantıları Arama Kutusu her sitede gösterme bilmektedir. Merak edenler ve kodu uygulamak isteyenler için bahsedelim.

Kodu burada WordPress için ayarladık. WordPress arama ayalarını standart olarak değişitirdeyiseniz domain sonuna /?s=aranankelime olarak etiket oluşturur. Bilgi sahibi değiseniz sitenizde arama yaparak domain adresinden sonra https://www.hatavecozum.com/?s=aranankelime olarak eklediğini kontrol edebilirsiniz.

Kodu alt tarafta yazıldığı şekilde WordPress – Görünüm – Tema Düzenleyiciye giderek ana sayfa (index.php) içerisinde header kodu altında herhangi bir yere yerleştiriniz. Kodu WordPress Google Sitelinks Search Box Kodu alabilirsiiniz. WordPress harici diğer siteler için orijinal kod için JSON-LD ve Mikro veri (Mikro Data) hangisini uygulamak istiyorsanız Orijinal Google Sitelinks Search Box Kodu alabilirsiniz.

WordPress Google Sitelinks Search Box Kodu

Kodu eklerken site adını değiştirmeyi unutmayınız. Kodda yazılı olan hatavecozum.com adresini uygulayacağınız site adresi yapmalısınız. WordPress ana sayfaya ekledikten sonra kodun doğru çalıştığını Google Search Console – Zengin Sonuçlar Testi sayfasından görebilirsiniz. Teste Google Sitelinks arama kutusu altından çıkacaktır.

Sitelinks Search Box Google Search Console – Zengin Sonuçlar Testi

Kod bu şekilde WordPress Yoast Seo eklentisi kullanıyorsanız bu kodu yapmanızı gerek yoktur. Yoast Seo eklentisi otomatik olarak bu kodu siteye uygulamaktadır.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.