Harddisk Bad Sector Hatası

Hard disk zamanla kullanımından dolayı Bad Sector yani hatalı alanlar oluşabilir. Bad Sector oluşma nedenleri hard diskinize bakım yapmadığınız, sürekli olarak dosya yükleyerek silmenizden dolayı zamanla bakım yapılmayan hard diskte bad sektörü oluşacaktır.

Bad Sector oluşumunu engellemek için bilgisayarınızda bulunan sürücülerinize aylık veya haftalık olarak veri disk birleştirici işlemi yapmanız gerekmektedir.

Disk birleştirme işlemi tüm Windows işletim sisteminde bulabileceğiniz gibi ayrıca internet üzerinden de indirebilirsiniz. Windows işletim sisteminde yapacaklar başlat – donatılar – sistem araçları ve Disk Birleştirici çalıştırarak yapabilirler.

Windows Disk Birleştirici

Disk Birleştirme programı açarak sırası ile sürücülerinize disk birleştirme onarma işlemi yapabilirsiniz. Disk birleştirici yapmanızın nedeni hard diskinizde zamanla silinen dosyalar arasında boşluklar oluşur bu boşluklar sizin bilgisayarınızı yavaşlatırken yapmadığınızdan dolayı zaman kötü sektör yani bad sector oluşmasına neden olacaktır.

Windows harici başka bir programla yapmak isterseniz size önerimiz Auslogics Disk Defrag olacaktır.

Auslogics Disk Defrag Windows sunulana göre daha detaylı bir birleştirme yapacaktır ve program tamamen ücretsiz.

Auslogics Disk Defrag

Program içerisinde sürücü veya sürücülerinizi seçerek Defrag butonuna basarak disk birleştirme işleminizi başlatabilirsiniz. Disk birleştirme işlemi sürücülerinizin boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir eğer sağ tarafta yer alan After Completing seçimini seçerek Shot Down PC seçimini aktif bırakırsanız işlem tamamlandığında bilgisayar otomatik olarak kapanacaktır.

Harddisk Bad Sector Onarma

Harddisk yani sürücüleriniz üzerinde Bad Sector alanlarının olup olmadığını kontrol etmeniz için size HDtune programını öneririz.

HDtune Bad Sector Onarma Programı

HD Tune programı kurduktan sonra menülerden Error Scan sekmesine giderek bilgisayarınızda ki sürücüleri sırası ile taratınız taratma işlemi sonunda kırmızı noktalar var ise hard diskinizde bad sector (kötü kullanılmaz alan) olduğu anlamına gelmektedir.

Bad Sector bulduysanız onarma için HDD Regenerator kullanabilirsiniz.

HDD Regenerator Kullanımı

Programda taratmak istediğiniz alanı ilk olarak seçeceksiniz. Windows için taratma yapacaksanız Windows menüsüne giderek. Açılan sayfa sürücünüzü seçiniz sürücü seçiminden sonra DOS ekranına geçecektir. Burada normal taramayı “2” rakamına basarak seçiniz ve diğer ekranda “1” rakamına basarak Scan and repair yani tara ve onarı seçerek sırası ile sürücülerini taratarak onarmasını sağlayabilirsiniz.

HDD Regenerator Bad Sector Taratma Dos Ekranı

HDD Regenerator genellikle başarı göstermektedir fakat sorunu tamamen çözmesine garanti vermemektedir. Sürücülerinizde çok fazla bad sektör hatası var ise sürücünüzü değiştirmekte fayda var.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

3 Yorum

 1. Sinem 8 Haziran 2018

  Hard disk bozulmasının yüzde 90nına yakını ani kapanmalardan kaynaklanmaktadır. Mutlaka bilgisayarı windows işletim sisteminden kapatın bu şekilde sorun en aza inmiş olacaktır.

  1. Moderatör 11 Haziran 2018

   Sinem hanım, bilgilendirme için teşekkürler. Yüksek müsaadenizle bir ekleme yapmak isteriz.

   Eğer hard disk çalışırken ani bir kesinti olduğundan hard disk bu durumda yaptığı işlem yarı kaldığından dolayı yapılan işlemi kayıt edemeyebilmektedir. Sizde eğer hard diske bakım yapmazsanız zamanla hard diskte bad (kötü) sektör oluşarak zamanla hiç kullanılmaz hale gelmektedir.

   Tabi ki elektrik ani kesintilerinden bir şey yapamıyor olabilirsiniz. Güç kaynağı almak çözüm olsa da eğer güç kaynağınız yoksa ve bulunduğunuz yerde çok elektrik kesintisi oluyorsa disk bakım yapmak doğru bir yol olacaktır.

 2. Salim Öztürk 14 Ağustos 2017

  Hard diskinizde ilerleyen günlerde sorun olmasını istemiyorsanız size tavsiyem olacak.

  Bilgisayarınız çalışırken aniden reset atmayın bu hard diske zarar veriyor özellikle bilgisayar sürekli olarak çalışıyor ve işlem yapıyor hard disk ışığının yanmasından ya da hard disk sesinden bunu anlayabilirsiniz. Sizde burada beklememek için reset atıyorsunuz ya işte bu hard diskin düşmanı desem yeridir. Hatta ani hard disk bozulmalarından sebebi de budur.