Hosting Seçiminde Yapılan Hatalar

Bu yazımızda sizlere Hosting yani web siteniz için alacağınız sunucu ve hosting seçimlerinden yapılan hataları ve öneriler uzmanlardan neler bakalım!

Bir site için hosting almak hem bilgi hem de tecrübe gerektirmektedir. Hosting alacak kişiler genellikle ilk olarak baktıkları hosting ücretleri ve ucuz hosting arayışıdır ki bu ilk yapılan hataların başında gelir. Ülkemizde hosting fiyatları pek yüksek sayılmaz hosting firmaların fiyatları ise birebir birbirine yakındır. Fakat burada önemli bu durum var hosting firmanızın size verdiği sunucuda kaç site barındırdığı önemlidir.

Hosting Seçiminde Yapılan Hatalar

Sunucuda ne kadar fazla site var ve sizinle birlikte aynı sunucuda bulunan siteler fazla ziyaretçi alıyor ya da hosting işlemcisini yanlış kodlamadan ya da farklı sebeplerden dolayı harcıyorsa siteniz yavaş açılarak hem arama motoru hem de ziyaretçiler tarafından düşük not almanıza sebep olacaktır. Hosting firmanızı size verilen sunucu da kaç site olduğunu ve ziyaretçi oranını sormanız da fayda var.

Ucuz diye aldığınız hosting site yavaşlığı veya sürekli kapanması sonucu emeğinizin boşuna gitmesi sonucu daha pahalıya mal olabilir.

Sitenizin ziyaretçi yükü az olduğundan sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat bu sayılar 5000 üzeri ziyaretçi veya 10000 ile 20000 arası olduğundan kesinlikle kendinize ait olan sadece sizin domain veya domainlerinizin bulunduğu bir sunucu kiralamanız gerekmektedir. Sunucu kiralamaz ve bu şekilde yüksek ziyaretçiler ile diğer siteler ile aynı hosting ile paylaşırsanız belli bir sürü site yavaşlığı veya site yükünden dolayı kapanması sonucu yine zarar görebilirsiniz.

Büyük sitelerin çoğunluğunda 4 veya 5 sunucu birden çalıştırmaktadırlar. Ziyaretçiniz fazla ise hosting için yatırım yapma zamanınız gelmiş demektir.

Başta da söylediğimiz gibi hosting firma önerisi vermiyoruz. Sadece Hosting firması seçimi yaparken dikkat edeceğiniz önemli hususlar hosting servis sağlayıcınızın bu işi kaç yıldır yaptığı en az 5 yıl arayın ve vermiş olduğu referansları arayarak memnuniyetini sormanız yeterli olacaktır. Müşteriler en iyi kaynaktır.

Özetle hosting firmasını ararken firmanın itibarını ön planda tutarak ziyaretçinizin oranına göre seçim yapınız. 1000 veya daha altı için sunucu kiralamanızın faydası olmayacak daha fazla ücret ödeyeceksiniz.

Ziyaretçiniz artığında VPS, VDS sunucu alabilir (az paylaşımlı siteler) veya kiralık sunucu (tek sizin bulunduğunuz siteler) kiralamalısınız. Burada yer alan bilgiler ağırlıklı olarak yapılan hataları kapsamaktadır.

Hosting firmasının hizmet aldığı ülke, işlemci yükü kullanım hakkı, ek trafik hizmeti verilip verilmediği, hızlı destek verilip verilmediği, yedeklemenin haftalık olarak yapılıp yapılmadığı, kullanıcının sitesini kendisi bilgisayarınıza yedek almayıp hosting firmasının sunucunda bulunan diskin arılanması sonucunda sitesinin komple silinmesi gibi daha sayıp bitiremeyeceğimiz birçok hatalar vardır.

Bazen bilgi yeterli olmaz ve tecrübe konuşur. Bu sebepten dolayı tartışmaya açık bir konudur. Her türlü görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kategori: Site Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.