HTTP Error 503 Hatası

HTTP Error 503 hatası girmiş olduğunuz internet sitesine erişim sağlayamadığından dolayı bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzda karşınıza çıkabilmektedir.

Bu hatanın bir çok nedeni var sunucudan kaynaklanan hatalar veya sizden kaynaklanan hatalar.

Sunucudan Kaynaklanan Hatalar

HTTP Error 503 Hatası

Sunucuda çok fazla ziyaret aldığından sunucu işlemcisi ve bellekler aşırı kullanımdan dolayı bu hatayı alabilirsiniz. Yapmanız gereken site içerisinde bulunan veritabanını fazla kullanılan sayfaları bularak optimize etmek veya bellek yada işlemci hızını yükseltmek. Eğer ziyaret sayısı çok ise kullanıcıları yapmış olduğu her işlem veritabanı sorgu göndererek bellek ve işlemcinin çok çalışmasına neden olacaktır.

Sunucunuza saldırı olabilir bir ip adresinden sıklıkla giriş alıyorsanız veya bir yerden sıklıkla sitenize giriş yapılıyorsa muhtemelen sunucunuza saldırı yapılmaktadır. Bu durumda host sağlayıcınızla görüşerek bilgi vermeniz gerekmektedir. Her host firmasının saldırılara karşı özel önlemleri bulunmaktadır.

Sunucuda geçici olarak hata veya hatalar olabilir bu durumda sunucunuza reset atarak yani tekrar başlatarak sorunu çözebilirsiniz.

Giriş sayfasında kod hatası olmuş olabilir. İndex dosyasının yanlış yazmış olabilir veya index dosyası yazılırken yanlış kayıt yapılmış olabilir. Bu durumda index dosyanızın kontrol ediniz veya yedek aldığınız index dosyasını sunucunuzun üzerine yazacak şekilde kayıt ediniz ve tekrar siteye girmeyi deneyiniz.

Sizden Kaynaklanan Hatalar

İnternet tarayıcınız bozulmuş olabilir veya siteye bağlanamıyor olabilirsiniz bu durumda internet tarayıcınızın ayarlarını sıfırlayarak tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Bir internet sitesine aşırı derece giriş ve çıkış yaptıysanız ip adresinize güvenlik sebebi ile sunucu bloke koyduğundan internet sitesine erişim sağlayamıyor olabilirsiniz. Bu durumda modeminizi kaparak internet tarayıcınızın geçmiş belleğini temizleyerek tekrar giriş yapınız.

İnternet sitesi engellemiş olabilir. Engellemiş sitelere 503 hatası verebilmektedir. Bu durumu çözebilmemiz için engelli sitelere giriş programından birisini kullanabilirsiniz mesela Hotspot Shield işinizi görebilir. Programı kurduktan sonra eğer siteye 503 hatası almadan giriyorsanız site engellenmiştir.

Kategori: İnternet Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.