IP Çakışması Çözümü ve Yeni IP Adresi Alma

İp çakışması ortak bilgisayarda önümüze çıkan bir hatadır yeni bir internet üzerinden birden fazla bilgisayar var ise bu hatayı alırsınız. Tek bilgisayar için bulunduğunuz bilgisayarda ip çakışma hatası almazsınız. Bu hatanın nedeni ise bir veya birden fazla bilgisayarda aynı ip adresinizi aldığınızdan dolayı ip çakışması verecek ip çakışan bilgisayarlarınız internete bağlanamayacaktır.

IP Çakışması Çözümü ve Yeni IP Adresi Alma

İp çakışması genellikle otomatik ip alan bilgisayarda gözlemlenir. Statik yani sabit ip alan bilgisayarlardan gözlemlenmez. Statik ip adresimi yoksa otomatik ip adresimi nasıl aldığınızda basit bir şekilde anlatalım bu durumun sadece bilginiz olması için veriyorum.

Statik ip bilgisayarınıza önceden belirlediğiniz ip adresidir. Bu ip adresini internet servis sağlayıcınızdan almış veya alınmış olabilir değişmez ve sürekli aynıdır. Otomatik ip ise her internet açılışında size verilen ip adresidir bu her internet yenilmesinde otomatik olarak değişir.

İşte bu durumda iki bilgisayar birden bağlanıyorsanız iki bilgisayarda otomatik ip adresini aynı ip adresi alacağından sistemde ip çakışması hatasını görürsünüz.

Bu durumda yapmanız gereken ise çok basit yine başlat menüsünden CMD komut sistemine ipconfig /release yazarsanız bilgisayarınızın ip adresini yenileyerek diğer bilgisayar ile çakışma işleminiz ortadan kalmış olacaktır.

ipconfig /release komutu aynı zamanda yeni ip alma ve eski ip adresini yenisi ile değiştirme komutudur. Bu komut uyguladığınızda bulunduğunuz bilgisayarda internet belli bir süre gidecek bilgisayarınız yeni ip aldığında internetiniz tekrar çalışır hale gelecektir.

Farklı bir çözüm yoluyla da ip çakışma hatasını çözebilirsiniz. Bu sefer yapmanız gereken internet bağlantınızı yani modeminizi resetlemek ve daha sonra bilgisayarınızı açıp kapatmak olacaktır. Bu şekilde otomatik ip adresi alacağınız için ip adresiniz değişerek ip çakışması sorunu kalkacaktır.

Kategori: İnternet Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.