Klavye Karekök İşareti ( √ ) Nasıl Yapılır?

Klavye ve mouse kullanarak basitçe iki türlü √ ve √¯ karakök işaretini nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Her iki işaret de bilgisayarda karekök işaretidir. İkinci seçimde ek bir simge kullanılarak karakök işareti daha belirgin olarak yapabilirsiniz.

√ İşaretini Yapma

Klavye Karekök Yapma

İlk yöntem bilgisayarınıda bulunan Windows Karakter Eşlem menüsü ile karakök √ işaretini yapma, bu işlem için Başlat – Programlar – Donatılar – Sistem Araçları ve Karakter Eşlem münüsüne dokunuz. Karakter eşlem menüsünde gelişmiş görünüm ve Unicecode alanına karakök işaretinin karşılığı olan unikodu 221A girdiğinizde karekötk işaretini seçerek karakter eşlemden kullanabilirsiniz.

İkinci alternatif yöntem ise √ işaretini yan tarafta üzerinde fare ile seçerek fare kopyala ve mouse yapıştır menüsünü kullanarak yapabilir, kopyala yapıştır için fare menülerini kullanmadan CTRL+C (kopyala) CTRL+V (yapıştır) olarak da karekök işaretini alabilirsiniz.

Karekök işaretini iki farklı şekilde gösterdik. İlk yöntemi öğrenmeniz ilerleyen zamanlarda veya çok karekök işareti yapıyorsanız sizin için daha hızlı olacaktır. İkinci yöntem ile karekök işareti arayarak kopyala ve yapıştır yapmak yerine aramadan bilgisayarda Karakter Eşlem menüsünü kullanarak daha hızlı karekök işareti yapabilirsiniz.

Daha Belirgin Şekilde Karekök √¯ İşaretini Yapma

Üst tarafından tireli bir şekilde daha belirgin karekök işareti için kopyala ve yapıştır metodunu kullanabilirsiniz. √¯ işareti seçerek fare ile sağ tuş kopyala ve fare sağ tuş kullanarak alabilirsiniz. Yine burada fare yerine klavye kombinasyonları CTRL+C kopyala için, CTRL+V yapıştırma için klavye ile yapabilirsiniz.

Kategori: Eğitici

Yorum Yazın

Alt taraftan görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, editörler sorunuzu cevaplayacaklardır!