Klavyede Arapça Elif Harfi ( ا ) Nasıl Yazılır?

Klavyede Arapça Elif harfini nasıl yapabilirsiniz farklı, farklı alternatif yollarla alt tarafta sizlere anlatacağız. Karakter eşlem ile Elif harfi yapma ile Elif harfi nasıl yapılır ilk başlangıç olarak karakter eşlem ile başlayalım. Karakter eşlem ile Arapça Elif harfi yapmak için başlat menü çalıştır ya da Windows 10 ve Windows 11 için arama simgesi ve “charmap” ya da “Karakter Eşlem” yazınız.

Açılan menüde Arial fontu seçili haldeyken alt tarafta “Gelişmiş Görünüm” ve “Karakter Kümesi” Windows Arapçayı seçiniz. Orta alanda Elif işaretini seçeniz. Bu şekilde Elif işaretini çıkarabilirsiniz. Karakter eşlem anında Elif işaretinin farklı şekilleri de bulunmaktadır. Bunu Arapça karakter eşlemi açtığınızda görebilirsiniz.

Klavyede Arapça Elif Harfi ( ا ) Nasıl Yazılır?

Diğer bir yol ise “Karakter eşlem” ile uğraşmadan direk sayfada kopyalayarak Arapça Elif işaretini yapabilirsiniz. Hemen yan tarafta bulunan ا Elif harfini fare ile seçerek fare sağ menü ve harfi kopyalayınız. Kullanacağın metin alanına giderek yine fare sağ menü ve yapıştır menüsünü kullandığında Elif harfini çıkarabilirsiniz.

Alternatif olarak sürekli olarak Elif harfini kullanacaksanız Arapça font indirerek Elif harfini çıkarabilirsiniz. İnternette birçok Arapça font (Arabic fonts) bulabilirsiniz. Arapça fontlar tamamen ücretsizdir. Google Arapça fontlarını kullanabilirsiniz. Sadece bir defa ya da az kullandığınız bir işaret olacaksa Arapça Elif harfi sayfada ki işlemler daha hızlı yol olacaktır.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.