Klavyede Büyük R Harfi ve Küçük r Harfi Nasıl Yapılır?

Klavyede büyük R harfi ve küçük r harfi nasıl yapılacağını, klavyede büyük R ve küçük r çalışmıyor ise ascii ile nasıl yapılacağını basit 3 şekilde alt tarafta bulabilirsiniz. Size uygun olanı kullanarak büyük R ve küçük r harfini yaparak kullanabilirsiniz.

Klavye Kullanarak R Harfleri Yapma

Klavyede küçük r için sadece klavyenizin üsr orta sol tarafta bulunan r harfine basınız. Shift ile birlikte r harfine basarsanız da büyük r harfini yaparsınız. Klavyede Caps Lock tuşu açıkken r harfine bastığınızda yine büyük R Caps Lock kapalı iken küçük r harfini yaparsınız.

Klavyede R Harfi

R harfi çalışmaması durumda ascii karakteri ile büyük R ve küçük r harfini yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda sadece Alt tuşuna basarak Num Lock rakamlarından 82 tuşlayarak alt tuşundan elinizi çektiğiniz de büyük R yine küçük r için ascii Alt tuşuna basarak 114 rakamlarını Num Lock alanında tuşlarsanız küçük r harfini R harfi klavyenizde çalışmasa da çıkararak kullanabilirsiniz.

Burada dikkat emeniz gereken Alt Gr tuşunu değil sadece Alt tuşunu ve rakamlar içinde sağ tarafta bulunan Num Lock rakamlarını kullanmanız şarttır.

Alt + 82 Büyük R
Alt + 114 küçük r

Alternatif r harfi için kopyalama ve yapıştırma için de yapabilirsiniz. Büyük R harfi ve küçük r harfi sayfadan herhangi bir yerinden fare ile seçerek fare sağ menü kullanarak kopyalayınız. Kullanmak istediğiniz R, r harfini kullanmak istediğiniz alanda yine fare ile sağ menü ve yapıştır menüsü ile çıkarabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.