Klavyede Büyük Y Harfi ve Küçük y Harfi Nasıl Yapılır?

Klavyede basit bir şekilde büyük Y harfi ile küçük y harfini nasıl yapacağınızı, klavye de hem büyük Y hem de küçük y harfleri çalışmaması durumda alternatif iki yol ile Y harflerini nasıl yapacağınızı sayfadan görebilirsiniz.

En basit şekilde klavyede y harfi çalışıyorsa sadece y harfine bastığınızda küçük y harfini yapabilirsiniz. Shift tuşuna basarak elinizi çekmeden y harfine dokunduğunuzda büyük Y harfini yapabilirsiniz. Büyük Y harfi için alternatif Shift kullanmadan klavyede Caps Lock tuşu açık ise y harfine bastığınızda yine büyük Y harfini, Caps Lock kapalıyken yine y harfine dokunarak küçük y harfini çıkarabilirsiniz.

Büyük Y Harfi ve Küçük y Harfi Yapmak

Klavyenizde y harfi hiç çalışmıyor kırık bozuk çalışır durumda değilse Ascii ile büyük y ve küçük y harflerini yapabilirsiniz. Alt tuşuna basılı elinizi tutarak Num Lokc 3 erli rakamlardan 8 ve 9 rakamlarını bastığınızda büyük Y harfini, Alt tuşuna basılı tutarak Num Lock tuşlarından 1, 2 ve 1 rakamlarına bastığınızda küçük y harfini yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken sadece Alt tuşu ve Num Lock rakamlarını kullanmalısınız. Alt Gr tuşu ve klavye üstünde sıralı olanlar rakamları kullanmayınız.

Alt + 89 = Y
Alt + 121 = y

Ascii ile uğraşmak istemiyor sadece bir defalığına büyük Y ve küçük y harfine ihtiyacınız var ise istediğiniz y harfini buradan seçebilirsiniz. Y, y fare ile seçerek fare sağ menü kopyala ve kullanma istediğiniz metin alanında fare ve yapıştır menülerini kullanarak yine y harfini çıkabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.