Klavyede Çarpma / Çarpı ( x ) İşareti Nasıl Yapılır?

Çarpma işareti nasıl yapılır burada sizlere iki şekilde öğreti vereceğiz. İlk olarak şunu söylemeliyiz, burada ki çarpı matematiksel çarpı işaretidir.

Klavyede bulunan direk olan Xx büyük, küçük bunlar çarpma işareti değildir ve Num Lock rakamları yanıda bulunan * yıldız bu da çarpma işareti değildir. Buna dikkat etmelisiniz. Burada × onlardan farklıdır.

Klavye ile Çarpma / Çarpı ( x ) İşareti Nasıl Yapılır?

Çarpma / Çarpı ( x ) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyenizde çarpma işaretini çıkarmanız için ilk işleminiz klavyenin sol tarafında var olan Alt butonuna basınız ve elinizi çekmeden 0215 rakamlarına basarak son 5 rakamına bastığınızda elinizi Alt tuşundan kaldırınız.

Alt + 0215

Alt iki adet vardır klavyede bunlardan birisi boşluk sol tarafında bulunan sadece Alt yazan işlemi yapan bu diğer ise boşluk (space) tuşu sağ tarafında bulunan Alt Gr tuşundur. Alt Gr tuşu çarpma işaretini çıkarmaz.

Rakamlara gelince rakamları da üst klavye de olan rakamları kullanmayacak Num Lock yani klavye sağ tarafından olan Num Lock rakamlarını kullanmalısınız.

Klavye üst rakamlar yine çarpı işaretini size çıkarmayacaktır. Hadi diğer yönteme bakalım önermesek de öğrenmiş olmak iyidir prensiminiz ile devam edelim!

Alternatif Yöntem Çarpma / Çarpı ( x ) İşareti Nasıl Yapılır? (Önerilmez)

Kopyalama ile de çıkarabilirsiniz. Burada yapmanız gereken ise sayfada bulunan çarpma işaretlerinin birisini fare ile seçere k fare sağ menü kopyala ve kullanmak istediğiniz yerde fare sağ menü ve yapıştır olacaktır. Bu önerilmez nedeni ise her çarpma işaretini çıkarmak istediğiniz işareti arayarak zaman kaybı yaşayacağınıza 0215 ezberleyerek klavye alt tuşunu kullanmak daha pratik olacaktır.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

7 Yorum

 1. Abidin Kaya 5 Haziran 2023

  Buraya yazılan x işaretini kopyalayın.

  1. Moderatör 2 Temmuz 2023

   Selam Abidin Bey yardımınız için teşekkür ederiz.

 2. Ozan Kütahyalı 22 Şubat 2022

  Klavyede çarpı işareti küçük çarpı işareti nasıl yapacağım?

  1. Moderatör 22 Şubat 2022

   Selam Ozan Bey × bu işareti klavyede fare ile seçerek kopyala ve kullanmak istediğiniz yerde yine fare ile yapıştır yapabilirsiniz. Cep telefonu klavyesinde ise işaretin üzerinde sola doğru kısa sürekle kopyala ve kullanmak istediğiniz yerde yapıştır yaparak yapabilirsiniz. Alternatif olarak bu şekilde de küçük çarpı işaretini PC ya da telefonda yapabilirsiniz.

  2. Ferhat Onar 22 Şubat 2022

   Ozan PC klavyesinde ya da laptop klavyesinde Caps Lock kapalıyken x işaretine dokunursan küçük çarpma işaretini yapabilirsiniz. Telefonda vermiş olduğum işareti kopyala ve yapıştır yapabilirsin.

 3. Ahmet Doğan 17 Şubat 2022

  Laptopta bu şekilde de çarpma işaretini yapıyoruz.

  1. Moderatör 17 Şubat 2022

   Selam Ahmet Bey, laptopta da bu şekilde yapıyorsunuz. Telefonda yapacaksanız da sayfada ki çarpma işaretini bu sayfadan çıkmadan telefonda dokun sürükle kopyala ile yapabilirsiniz.