Klavyede İki Nokta Üst Üste ( : ) Nasıl Yapılır?

Klavye başta olma üzere bilgisayarda iki nokta üst üste nasıl yapılacağını 3 farklı şekilde sayfada bulabilirsiniz. Anlatılan yöntemler kolaydan zora doğru sılanmış olup çalışmayan klavye tuşlarına ihtiyaç duyduğunuzda da nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Klavyede ilk olarak iki nokta üst üst yapabilmek için klavyede Shift tuşuna basınızı ve elinizi çekmeden hemen Shift tuşunun yanında bulunan . (nokta) işaretine basınız. Bu şekilde klavyede iki tuşla iki nokta üst üst yapabilirsiniz.

İki Nokta Üst Üste

Diğer bir yöntem Alt tuşunu kullanarak yapmaktadır. Shift ya da . tuşu bozuk olmaması, çalışmaması durumda Alt tuşu ile iki nokta üst üste yapabilir. Bunun için klavyenizde sadece Alt yazan tuşa basınızız. Elinizi çekmeden klavye en sağ 3 erli rakamlardan 5 ve 8 rakamına bastığınızda iki nokta işaretini yine çıkarabilirsiniz.

Alt + 58

Alternatif bir yöntemde fare ile kopyala ve yapıştırma yaparak iki nokta üst üste yapabilmektedir. Bunun için : işareti üzerinden fare ile seçerek fare sağ menü kopyala menüsünden iki nokta işaretini kullanınız. Kopyalama sonrası kullanmak istediğiniz metin editörüne giderek yine fareniz ile metin editöründeyken fare sağ menü ve yapıştır menüsüne dokuduğunuzda iki nokta işaretini yapmış olursunuz.

İki nokta işareti en çok kullanılan yöntem Shift ve nokta işaretine aynı anda basmaktadır. Shift ya da nokta çalışmıyorsa Alt Ascii ile yapmak, ben sadece alıp gidecek diyorsanız sayfada herhangi bir yerden fare ile seçerek kopyalama ve yapıştırmak.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.