Klavyede Küçük ç Harfi ve Büyük Ç Harfi Nasıl Yapılır?

Klavyede küçük harf olarak ç ile büyük harf Ç harfini nasıl yapılır burada iki yol ile göstereceğiz. Birinci yöntem klavye ile olup diğer yol ise klavyede Ç tuşunun çalışmaması durumda nasıl büyük Ç ve küçük ç yapmaktadır.

Klavyede küçük harfini yapmak için klavyede sadece ç harfine basmanız yeterli olacaktır. Büyük Ç harfi yapmak için Shift tuşuna basarak elinizi çekmeden ç tuşuna basarsanız büyük Ç harfi çıkacaktır.

Klavyede Küçük ç Harfi ve Büyük Ç Harfi Nasıl Yapılır?

Caps Lock tuşuda da büyük Ç yapma için kullanılır. Caps Lock tuşu açık halde iken ç harfine basarsanız büyük Ç Caps lock kapalı iken ç harfine basarsanız küçük ç harfini çıkarabilirsiniz.

Ç harfi, Shift tuşu çalışmaması durumda iki yolla yapabilirsiniz. Birinci yol Ascii karakteri ile çıkarma ya da sayfada istenilen ç harfini olarak fare ile seçme kopyalama ve yapıştırmadır.

Alt karakteri ile ili büyük Ç yapmak için Alt tuşuna basılı halde elinizi kaldırmadan Cum Lock 128 rakamlarına bastığınızda büyük Ç, küçük ç içinde Alt tuşuna basarak yine elinizi kaldırmadan 135 rakamına basarsanız ç küçük olarak çıkacaktır.

ALT + 135 küçük ç
Alt + 128 Büyük Ç

Kopyalama ile yapmak için de eğer küçük ç ise hemen yandan, büyük Ç ihtiyacı için yine yandan fare ile seçeniz. Fare sağ menü kopyala ve yine kullanmak istediğiniz yerde fare ve sağ menü yapıştır ile büyük Ç küçük ç hafilerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.