Klavyede Küçük ğ ve Büyük Ğ Harfi Harfi Nasıl Yapılır?

Klavyede ve kopyala ve yapıştır ile ğ (yumuşak g) nasıl yapılacağının hakkında bilgi yazısını alt tarafta bulabilirsiniz. Klavyede yumuşak g küçük yapmak için klavyede sadece yumuşak ğ harfine bastığınızda küçük ğ harfi çıkacak, Shift tuşuna basarak elinizi Shift tuşundan çekmeden yine ğ harfine bastığınızda büyük Ğ harfi çıkacaktır.

Caps Lock açık olması durumunda ğ harfine basarsanız büyük, Caps Lock kapalı yine klavyede ğ harfine basarsanız küçük ğ harfini yapmış olursunuz.

Yumuşak G

Farklı bir yol ise ğ harfinin çalışmaması durumda sayfada büyük ya da küçük Ğ ğ harfinden hangisini kullanmak istiyorsanız o harfi fare ile seçerek fare sağ menü kopyala menüsüne dokunuz. Kopyala menüsüne dokunduğunuzda ğ harfini bilgisayar belleğe alacaktır.

Kullanmak isteğiniz metin alanına giderek yine fare ile sağ menüye dokunarak yapıştır dediğinizde ğ harfini büyük ya da küçük hangisini kopyaladıysanız kullanabilirsiniz. Fare ile kullandığınızda klavyede hiç yumuşak ğ harfinin hem büyük hem de küçük için olduğunu işlemlerden gördünüz.

İlk yol basit klavyede nasıl yapılacağına dair önerilen Ğ çıkarma işlemidir. Diğer yol ise ğ harfi çalışmaması durumda yapabilirsiniz. Büyük ve küçük Ğ harflerini çıkarmayı gördükten sonra sitede birçok harf ve işaretlerin kullanımı öğrenmeye devam edebilirsiniz. Sitede bulunan harfler sayfasından harfleri nasıl çıkacağınıza, işaretler sayfasına giderek te işaretleri nasıl çıkaracağınızı detayları ile birlikte bulabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

2 Yorum

  1. Hatice Demir 28 Mart 2022

    Kardeşim ben ne diyorum sen ne diyorsun?

    1. Moderatör 29 Mart 2022

      Selam Hatice Hanım tam olarak ne diyorsunuz. Sayfada ki yazıda klavye ile nasıl küçük ğ ve büyük Ğ harfi yapılır bilgisi verilmektedir. Biraz daha açarsanız ne demek istediğinizi size yardımcı olmak isteriz.