Klavyede Parantez Açma ve Parantez Kapama ( ) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede parantez açma ve parantez kapatma işlemlerini iki şekilde göstereceğiz. İlk işlem Shift ile beraber yapılan işlem olup diğer ise parantezi yapmak için Shift ve diğer yapma parantez tuşu çalışmıyor ya da bozuksa Alt tuşu ile nasıl yapacağınız hakkında iki şekilde gösterilmiştir.

Shift Tuşu ile Parantez Açma ve Parantez Kapama

Shift tuşu kullanarak parantezi açma yapmak için ilk olarak Shift tuşuna basınız. Elinizi kaldırmadan klavye üst rakamlarından sırası olan rakamlardan 8 rakamına basınız ve Shift tuşundan elinizi kaldırınız. Şimdi de kapatmayı yapalım parantez açma gibi kapatmada yine Shift tuşuna basarak elinizi kaldırmadan 9 rakamına basınız. Bu şekilde parantezi kapatmış olursunuz.

Shift, 8 ve 9 rakamları çalışmıyor du durumda Alt tuşunu kullanarak da yapabilirsiniz.

Parantez Açma ve Parantez Kapama ( ) İşareti Nasıl Yapılır?

Alt tuşu kullanarak Parantez Açma ve Parantez Kapama

Alt tuşu ile yapmak için klavyede Alt tuşuna basınız ve Num lock yazılı olan rakamlarda Alt tuşundan eliniz kaldırmadan 40 rakamına basınız ve elinizi çekiniz. Bu şekilde ( parantez açma yapılacaktır. Yine aynı şekilde Alt tuşuna basarak elinizi çekmeden 41 rakamlarına basarsanız ) parantezi kapatabilirsiniz

Burada dikkat etmemiz gereken ise klavyede iki adet alt tuşu vardır. Siz sadece Alt yazan boşluk tuşu sağında bulunan Alt tuşunu kullanmanız ve 40, 41 rakamlarını ise Num lock sağ taraftaki üçer sıralı rakamları kullanmanız gerekmektedir.

Yukarıda ki size uygun olan işlemlerden istediğiniz yapabilirsiniz. İki yöntem haricinde kopyala ve yapıştırma yaparak ta parantez açma ve kapama işareti çıkarabilirsiniz. Burada ki ( ) açma ya da kapama işaretinden yapmak istediğiniz fare ile sağa tıklayarak kopyalayınız. Kullanmak istediğiniz metin alanına yine fare ile sağa tıklayarak yapıştır yaparak parantez açma ve kapama işaretini yapabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.