Masaüstü Bilgisayar Saati Çok Geri Kalması Hatası ve Çözümü

Masaüstü bilgisayar kullanıcıysanız ve bilgisayarınızı açtığınızda saat yılar öncesine sürekli alıyorsa burada bu hatanın nedeni ve yapılması gereken çözüm yolunu sizlere vereceğiz. Masaüstü bilgisayarlarda saati sürekli güncel tutan anakart üzeride saat pili bulunmaktadır.

Elektriği kapatsanız dahi bu pil anakartın elektriğin sürekli olmasını sağlar. Saati pili gibi düşünün. Saat çok geri giriyorsa bunun nedeni masaüstü anakart pilinizin bozulmuş olmasından ya da yerinden oynamasından, çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Anakartta Saat Pili

Saati geriye sadece bilgisayardan komple elektriği kestiğinizde geri alır, bilgisayar kablosu ile elektriğe bağlı olsa fakat bilgisayar kapalı olsa dahi pil bozuk olsa da ankarata elektrik kablosundan kendine yetecek kadar elektrik alır, bu durum sadece tamamen bilgisayarı elektrikten kesme ve saatin pilinin görev yapmamasından kaynaklanmaktadır.

Çözümü ise saat pili değişmesi veya yuvasına tam oturmuş mu kontrol etmek gerekir. Amatör bir kullanıcı dahi olsanız pili rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken bilgisayarı komple elektrikten kesiniz.

Anakart üzerinden yuvarlak metal olan pil üzerine işaret parmağınızla bastırınız. Bu işlemi yaptınız ve ilerde yine saat geri kalıyorsa anakart pilinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bozulmuş olan pillerde saati güncel tutacak elektrik yükü olmayacağından her tamamen elektrik kesintisinde saati çok geri alacak değiştirene kadar saati güncellemesi yapmak zorunda kalacaksınız.

Bilgisayar Anakart

Anakart saat pilleri ucuz parçalardır. Kendiniz eski pili çıkarak yenisi takabilir veya bilgisayarcıdan yardım isteyebilirsiniz.

Saati pili çıkarma: Yanda saati tutan kancaya bastırarak saati bilini kaldırarak çıkarabilir, yenisini üzerine denk şekilde koyarak işaret parmağınız ile bastırarak yerine rahatlıkla oturtabilirsiniz.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.