Modem İnternet Işığı Sabit Kırmızı Yanma Hatası

Modeminizde bulunan ışıklardan İnternet ışığı sürekli olarak kırmızı yanıyor ve sabitleniyorsa bunun nedeni ve çözüm yolu hakkında size bilgi sunacağız. Normal şartlarda modeminizde bulunan İnternet ışığı ilk olarak yeşil yanmaya başlar ve yeşil aralıklar ile yanıp söner bunun sebebi ise internete bağlanma aşamasındadır.

Modem İnternet Işığı Sabit Kırmızı Yanma Hatası

İnternete bağlandığınızda ise İnternet ışığı yanıp sönmeyi bırakarak sabit yeşil yanar ve internete bağlanırsınız. Sabit yeşil yandığı an internetinizin ip adresini aldığı ve interneti sabitlediği zamandır bu şekilde siz sürekli olarak internete bağlı kalırsanız modem kapanmadığı müddetçe ya da kesinti olmadığı zaman kadar.

Burada siz eğer İnternet ışığını modemde sürekli olarak kırmızı olarak sabitlediğini görüyorsanız modeminiz IP adresi almamaktadır ve internete bağlanamazsınız.

Burada bir hususa dikkat etmek gerekir. Modem ilk IP adresi aldığında kısa süreli bir kırmıza geçme durumu olacaktır. Bu normal bir durumda Kırmızı ışık IP adresi aldığında direk olarak sabit yeşil ışığa geçecektir. Kırmızı ışık eğer 2 dakika veya daha uzun süre sabit yanıyorsa IP adresini alamıyorsunuz demektedir.

Bu hatanın çözümü için yapmanız gereken ise servis sağlayıcınız ile görüşerek modeminiz IP adresi almada sorun yaşadığını bildirmeniz gerekmektedir. Hatayı müşteri hizmetleri ilgili teknik birimine iletecek ve IP adresi alma hatasını bu şekilde çözebileceksiniz.

Modem üzerinde sabit kırmızı ışık hatası alanlar kesinlikle modem ve diğer bilgisayar ayarları ile oynamamaları tavsiye ederiz bu hata bilgisayarınızdan ya da modemden olan bir hata değil hat ile alakalı sizin yapamamağınız bir hatadır.

Burada bahsedilen hata ve çözüm yolu tüm modemler ve servis sağlayıcıları için geçelidir.

Kategori: İnternet Etiket: ,

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

11 Yorum

 1. Naim Korkmaz 7 Ağustos 2019

  Zyxel modem de sürekli kırmızı modem ışığı yanıyor. Bekle, bekle durum bir acil çözüm bulun.

  1. Moderatör 7 Ağustos 2019

   Selam Naim Bey, modem de kırmızı sabit ışık yanıyorsa bu modemin IP adresi alamadığından dolayı kaynaklanmaktadır. IP adresi almadığı müddetçe kırmızı ışık sabit yanarken yeşil ışığa geçmeyecek ve internet bağlantısı IP adresini alamadığından dolayı gelmeyecektir.

   Sayfada anlatılan kırmızı ışık modem hatası sadece zyxel modem için değil tüm modemler için aynı şekildedi ve çözüm yolu aynıdır. Sayfayı detaylı olarak okumanızı, burada bulunan diğer sorulara verilen cevapları okumduğunuzda hatayı anlayarak çözümü rahatlıkla gidebilirsiniz.

 2. Aslı Yaman 1 Ağustos 2019

  Superbox modem yeşil ışık yerine kırmızı ışık yanıyor neden?

  1. Moderatör 1 Ağustos 2019

   Merhaba Aslı Hanım, modem kırmızı ışık hatası için çözüm yolu ve yapılması gereken sayfada verilmiştir. Bu çözüm yolu tüm modem markaları ve modelleri için geçerli bir yoldur.

 3. Senem Utku 19 Temmuz 2019

  Arkadaşlar biraz önce Zyxel destek forumunda da okudum. Orada resetleyin olmazsa kablolarını diğer kabloları kontrol edin yazıyor. Neyse en son Türk Telekom’dan kaynaklanıyormuş. Aradım düzeldi kablo modem ayar falan uğraşmayın. Direk müşteri hizmetlerini arayın kırmızı ışık yeşile dönüyor.

  1. Moderatör 19 Temmuz 2019

   Senem Hanım, güzel bir duruma değinmişiniz. Servis sağlayıcı ile görüşmek en başta yapılacak işlem olabilir size hak veriyoruz. Bu durumda ayarları değiştirerek bir daha uğraşmak, kabloları çıkar tak yanlış mı taktım acaba demektense servis sağlayıcı ile başta görüşmek güzel bir fikir.

   Servis sağlayıcıları modem sinyallerine bakarak sizi yönlendiriyor.

 4. Fırat Aldinç 12 Temmuz 2019

  Modem de lambaların anlamını bilirseniz kırmızı ışık ne anlama geldiğini de bilirsiniz. Modemde ilk yeşil yanar bunun anlamı modemin açıldığı aktif olduğu ve bağlantının yapılanmasının beklediğini, arkadan yeşilden kırmıza geçer şöyle internet bağlantısı gelecek son duruş trafik lambası gibi ve arkadan da yeşil ışık yanıp, yanıp söner.

  Yeşil ışık yanıp söndüğünde internet bağlantısı yeşildir devam eder, kırmızı ışık sabitlerse yine trafik lambasında olduğu gibi internet bağlantısı gelmez kırmızı da durur ve bekler kırmızı yandıkça da internet gelmez.

  Ne yapmak gerekir yeşil ışıklarda beklemek kırmızı ışık yaklaşık 3 dakika sabit kaldıysa ya modemi kapatıp açmak (resetlemek) ya internet kullanıcı adı ve şifresini kontrol etmek veya servis sağlayıcı ile görüşmek gerekir, umarım yazım size fayda sağlar.

  1. Moderatör 12 Temmuz 2019

   Fırat Bey güzel bir açıklama olmuş teşekkür ederiz. Özellikle trafik lambasına benzerek anlatmanızın etkili ve kalıcı örnekleme çok iyi tekrar teşekkürler.

 5. Şahin Gümüşay 13 Haziran 2019

  Biraz önce bende de kırmızı ışık baya sabit yandı. Yeşile geçmedi aradım. Türk Telekomu yarım saat kullanıcı adı falan filan sonra da bölgenizde güncelleme var dedi. İyi de neden boşuna uğraşıyoruz o zaman dedim. Müşteri hizmetlerine bana da yeni bilgi bölgenizde güncelleme yapılıyor ondan ip adresi almıyor dedi. Yarım saat sonra düzeldi.

 6. Tarık Yapıcı 11 Haziran 2019

  Modem internet bağlantı kablosundan ip adresi alamazsa sabit kırmızı ışık yanar ve internet yani bilgisayar ip alamadığı için internete bağlanamaz. Bazen bu sorun teknik de olabilmektedir.

 7. Mustafa Sakin 9 Mart 2018

  Biraz önce bende de oldu. Zyxel modem kullanıyorum sabit kırmızı ışık yandı ve baya bekledim. Bu durumla karşılaşanlara benim yaptığım yönetimi söylemek istedim. Modem 2 veya 3 dakika içinde eğer kırmızı ışıktan yeşil ışığa geçmiyorsa modem ip alamıyor demektir.

  Modemi kapatarak 5 saniye falan bekleyin tekrar açın ve internetiniz geliyor. Arada sanırım modem ip adresi alamadığı için internete bağlanamıyor.