Mouse Tıklama ve Hareket Hızı Sorunu

Mouse çok hızlı çalışıyor ya da çok yavaş hareket ediyorsa bu sorunu nasıl çözebileceğinizi size buradan anlatalım.

Normal şartlarda farenizin hız ayar standart ortalama hareket ve tıklama hızında çalışmaktadır. Herhangi bir sebep ile farenizin tıklama hızı gecikebilir veya hiç tıklama yapmaya bilir. Başka bir durumda da farenizi hareket ettirdiğinizde aniden hızlanabilir veya çok yavaş hareket ederek farenizi sürüklemeye zorlanabilirsiniz.

Bu durumlarda yapmamız gereken mouse tıklama ve hareket hızını ayarlamak olacaktır. Bilgisayarınızda Başlat menüsünden Denetim Masası Menüsüne gidiniz ve Görüntüleme Ölçü alanında Küçük Simgeleri aktif hale getiriniz. Karşınıza çıkan pencerede Fare menüsü göreceksiniz bu menüye tıklayınız.

Fare Tıklama Hızı Ayarı

İlk başta tıklama hızımı ayarlayalım ya da standart tıklama hızımızı ayarlayalım. Tıklama hızı Fare özellikleri açtığınızda Düğmeler sekmesinde çift tıklama hızı alanında yapılmaktadır.

Fare Tıklama Hızı Ayarı

Burada 11 kademeli ayarlama tırnakları bulunmaktadır. Standart tıklama hızı 7 kademedir. Burada siz istediğiniz hız türünü seçerek yan tarafta bulunan sarı klasör üzerinde deneme yaparak aktifleştirebilirsiniz.

Fare Hareket Hızı Ayarı

Diğer bir ayarlamamız ise farenizi ekran üzerinden gezdirirken hareket hızını ayarlama. Bu ayarlamayı yine Fare özellikleri menüsünde İşaretçi Seçenekleri sekmesine giderek yapabilirsiniz.

Fare Hareket Hızı Ayarı

İşaretçi Seçenekleri ayarlama alanında hareket alanında işaretçi hızı seçin alanında Yavaş ve Hızlı sekmelerinde toplamda 11 kademe görürsünüz. Standart hız kademesi 6’dır. Siz kendi istediğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Yine bu pencerede işaretçi hızını arkadan takip eden mouse gölgesi isterseniz işaretçi izin göster sekmesine tıkladığınız mousenuzu takip eden diğer mouse işaretlerini görebilirsiniz. Bu özelliği özellikle fareyi takip etmek de zorlananlar için tavsiye ederim. İşaretçi izi hızını kısa ve uzun olarak göre ayarlayabilirsiniz.

Hemen alt tarafta ise CTRL tuşuna bastığımda işaretçinin yerini göster menüsünü aktifleştirdiğinizde klavyenizde CTRL tuşuna başlattığınızda mousenuz yerini bilgisayarınız dalgalı bir şekilde size gösterecektir. Mouse yerini direk olarak bulmak isteyenler için uygun bir seçim olacaktır, CTRL tuşuna bastığımda işaretçinin yerini göster menüsünü.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.