MOZILLA_PKIX_ERROR_NOT_YET_VALID_ CERTIFICATE Hatası ve Çözümü

Mozilla Firefox internet tarayıcına girdiğinizde gelişmiş alanına dokunduğunuzda karşınıza “Hata kodu: MOZILLA_ PKIX_ ERROR_NOT_ YET_VALID_ CERTIFICATE Hatası ve Çözümü” hatası çıkıyorsa eğer sitede uyarı ile karşılaşanların nasıl düzelteceğini öğrenebilirsiniz.

Firefox tarayıcıda oluşan bu hata SSL yanlış yapılandırma adı altında gözüksede sitenin SSL ayarlaması ile alakalı geçersiz SLL veya hatalı SSL kurulumu ile alakalı olmayan bir durum, kullanıcının kendi bilgisayarından kaynaklanan bir hatadır. Kullanıcı bilgisayarında tarih hatalı olduğundan direk olarak SSL kullanan sitelerde bilgisayar tarayıcısı kullanan kişinin tarihi yanlış olduğun için bu hata ile karşılaşacaktır.

MOZILLA_ PKIX_ ERROR_NOT_ YET_VALID_ CERTIFICATE Hatası

Düzeltme için yapılması gereken ise bilgisayar tarihini doğru olarak Windows işletim sisteminde ayarlaması yeterli olacaktır. Genelde eski gelen tarihlerde yaşansa da eski kalan saatler için de bu hata yaşanmaktadır.

Bir gün veya 2 3 saat geri kalmış sistemlerde de gözlemlenmektedir. Kullanıcının bilgisayarında bulunan tarih ve saati yerel saate göre düzelterek tarayıcını kaparak açtığında hata aldığı siteye giriş yapması sonucu hatanın kalktığını görecektir.

Hatayı düzeltmeniz ne olur bilgisayarınızda bulunan saat yanlışlığından dolayı tarayıcılardan diğer SSL kullanan tüm sitelerde bu hatayı alır ve düzeltmedikçe siteyi ayrıcalıklı tanımadan her site için tek, tek geri dönmek zorunda kalır SSL kullanan sitelere tarayıcınızdan giriş yapamazsınız.

Ülkemizde yaz ve kış saati uygulaması kalktığından Windows için otomatik saat güncellemesi alanlar da karşılaşır bu hatayla bilgisayarda saati düzettikten sonra muhakkak otomatik saat güncellemesini kaldırınız.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.