PHP Warning: Use of undefined constant Hatası, Nedeni ve Çözümü

Php sunucunuz içerisinde error_log dosyasını açtığınızda hata sıralama içinde eğer “PHP Warning: Use of undefined constant” yazıyorsa bu hatanın nedenini ve nasıl çözeceğinizi sizlere buradan vereceğiz.

Alt taratfa bulunan resimde Notepad++ ile açılmış (bu metin txt editörü yani diğer metin açan yazılımlarda olabilir) hatanın orjinal halini görüyorsunuz. Burada sırası ile neredeyse her 1 saniyede bir PHP Warning: Use of undefined constant hatası vermiş.

PHP Warning: Use of undefined constant

Bu hatanın nedeni girmiş olduğunuz PHP kod yazımını hatalı olarak girdiğinizden kaynaklanmaktadır. Hatanını neden kaynaklandığını son hata satırında görebilirsiniz. Mesela üst hatada wp-config.php dosyasının içerisine memory limit artırmak için define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’); girilmesi gerekirken define(‘WP_MEMORY_LIMIT, ’64M’); girildiğinde LIMIT üzerinden tırnak olmadığına dikkat edelim yanlış kod eklediğiniz için her wp-config.php sorgusunda bir sunucu error dosyasını hata yazacaktır.

Burada yapmanız gereken özellikle yapılan yanlış wp-config.php de fazlalıkladır. wp-config.php dosyasının içerisinde yer alan tüm kodları kontrol ediniz ya da en son sunucu içerisinde yaptığınız değişikliği kodu doğru olarak girip girmediğinizi kontrol ediniz. Bu şekilde hata düzelmiş olacaktır. Sunucu içerisinde bulunan hata sayfasında yazılı olan PHP Warning: Use of undefined constant Türkçe olarak Tanımsız sabit kullanımı yani tanımsız değişken, kod veya giriş isteği anlamına gelmektedir.

Bu hata düzeltilmese ne olur? Birçok kez PHP sistemi hata ile karşılaştığından sistem yavaşlama, sunucu kesintisi olma ve en önemlisi hata önemli olduğundan her saniyede bir error_log dosyasına hata yazarak error_log şişmesine sunucu üzerinden yer kaplayarak sunucunuzun dolmasına neden olacaktır.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.