Pos Cihazında 05 Hata Kodu Nedir?

Eğer pos cihazında müşterinizin çekimi yapıyor ya da çekim yaptığınız yerde size alışveriş onaylamıyor hata kodu 05 deniyor ise 05 hata kodunun nedenini ve çözün yolunu sayfada içerisinde bulabilirsiniz.

İlk olarak neden hata kodu 05 alıyorsunuz anlamaya çalışalım. Sizin kredi kartınız ya da alışveriş yapmak isteyen kişinin kredi kartında günlük bir limit belirlenmiş bu limiti geçmeniz durumunda limiti geçmeniz sebebi ile pos cihazında 05 hatası alırsınız.

Pos Cihazında 05 Hata

Yani limit sınırı geçtiğiniz için alışveriş onaylanmayacaktır. Bu işlemi defalarca da yapsanız alışveriş kesinlikle onaylanmaz ya da müşteri çekimini kesinlikle yapamazsınız.

Bu hatayı nasıl çözebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kart sahibi kimse bankasını arayarak çıkan müşteri hizmetlerine hata kodu 05 hatası aldığını günlük çekim limitini yükseltmek istediğini bildirmesi gerekmektedir. Bu şekilde hata kodu 05 sorunu çözersiniz.

Hata kodu 05 tüm bankaları için aynı hatadır. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti, Akbank ve diğerleri hangi bankanın kartını kullanıyor olursanız olun.

Siz bir işletme sahibi iseniz bir müşterinizden hata kodu 05 aldıysanız bu durumda dediğimiz gibi bir daha çekim yapmayınız ve müşteriye hata aldığınızı bildirerek kimlik kontrolü yapmanızı da tavsiye ederim. Eğer kart sahibi ile çekimi yaptırmak isteyen kişi birbirini tutmuyorsa bu durumda kartı teslim etmeyerek güvenlik güçlerine ya da ilgili banka şubesine giderek kredi kartını teslim ediniz.

Genelde kredi kart sahipleri limit işlemlerini bilirler ve bu hataya düşmezler. Vatandaşlık görevi ve işyerinizin itibarı için en doğru çözüm yolu güvenlik güçleri ve banka ile iletişime geçmek olacağını unutmayınız.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

4 Yorum

 1. Adem Önal 4 Temmuz 2018

  Sıklıkla esnafların karşılaştığı hatadır. Paylaşım başarılı ve yerinde olmuş.

  1. Moderatör 6 Temmuz 2018

   Teşekkür ederiz Adem Bey. Bu tür sıklıkla karşılaşılan hataları ve çözüm yollarını sunmaya devam edeceğiz. Bizi izlemeye devam edin efendim!

 2. Gökhan Elli 9 Haziran 2018

  Çalıntı kart olması çok yüksek ihtimal arkadaşlar eğer pos cihazınız 05 hatası veriyorsa kart çalıntı olma ihtimalini hemen göz önüne alın. Bu durumda hemen biz kimlik kontrolü yapıyoruz. Eğer kart çalıntı ise birde yüksek para ise sizden onu kesiyorlar sizin haberiniz bile olmuyor özelliklede şifresiz işlem kesinlikle yaptırmayın!

  1. Moderatör 11 Haziran 2018

   Gökhan Bey, güzel bir olay hakkında bilgi vermişiniz. Eğer harcamaya itiraz gelirse hesaptan çalıntı kartları veya şifresiz yapılmış işlemleri direk iade ediyorlar ve yapan kişi zarar ediyor.