Pos Cihazında 51 Hata Kodu Nedir?

Pos cihazında 51 hata kodu alıyorsanız bu hata konunun ne olduğunu ve nasıl çözüm bulacağınızı burada sizlere vereceğiz.

Kredi kartı çekimi sırasında eğer 51 hata kodu ile karşılaşıyorsanız bu 51 hata kodunun nedeni çekmek istediğiniz tutarın kart içerisinde olmadığından yani limitin çekmek istediğiniz tutar kadar kart içerisinde olmadığından çekim limitinin yetersiz olmasında kaynaklanmaktadır.

Pos Cihazında 51 Hata Kodu Nedir?

Bu durumda kredi kartı sahibi bu hatayı çözmek için kredi kartına kredi kart limitini öğrenerek çekmek istenilen tutara kalan tutar kadar para yatırarak 51 hata kodunu çözebilir. Bir örnekle daha rahat anlayalım çözümünü 100 liralık bir çekim yapıyor ve kredi kartı kullanabilir limit 23 Türk lirası ise karta 77 lira yatırdığında 100 lira karta var olacağından 51 hata kodu almayacaktır. Yatırılan 77 lirada gelen ekstrede banka tarafından düşülecektir. Ekstre gelmeden para yatırmış olur, ekstre (hesap özeti) gelince de yatırdığınız paranın hesaptan düşmüş olduğunu görürsünüz.

Diğer bir çözüm yolu ise karta para yatıra kart limiti yükseltme yapabilir ya da limit aşımına kartınızı açtırabilirsiniz. Burada kart limiti yükseltmenizi tavsiye ederiz. Limit aşımında limit aşımı ücreti eklenmektedir. Limit yükseltme işleminde ise herhangi bir ücret ödemez limitinizi yükseltmiş olursunuz.

Pos cihazında 51 hata kodu anlayacağınız üzere işletme sahibinden değil kart sahibinin limiti yetersiz olmasında kaynaklanan bir durumdur. Kart sahibi yukarıda yazılan işlemlerden birisi yaparak 51 hata kodunu düzeltebilir. İşletme sahipleri 51 hata kodu aldığından yapabileceği hiçbir işlem yoktur!

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

3 Yorum

 1. Rıza 2 Ağustos 2023

  müşterimde kullanılabilir bakiye var ama yine çekemedim

 2. Bekir İşleyen 5 Nisan 2021

  Bu hata kodunu alıyordum. Sayenizden öğrendim teşekkür ederim.

  1. Moderatör 5 Nisan 2021

   Selam Bekir Bey, hatanın çözümünün yararlı olduğunu duymak güzel bu tür paylaşımlarımız sürekli devam edecektir. Tekrar yorumunuzu paylaştığınız için size teşekkür ederiz.