Ram Bellek Sorunlarını için Windows Bellek Tanılama Aracı

Ram belleklerinizde sorun olduğunu düşünüyorsanız Ram belleğinizi tahmini 5 dakika içerisinde Windows işletim sisteminin size sunmuş olduğun Windows bellek tanılama aracı ile kontrol edebilirsiniz.

Windows bellek tanımlama aracını neden kullanmalıyız ne gibi hatalarda bize yardım olacak ilk olarak bunu görelim.

Bilgisayarda bir çok kişinin aldığı mavi ekranda bellek durduruldu hatasının nedenini öğrenmede kullanabilir, bilgisayarınızda aniden yavaşlama hissettiğini durumlarda kullanabilir, bilgisayarınız bazen kendini aniden resetlenmesi ve aniden kilitlenmesi durumlarında, Windows kurulum sırasında yaşanan sorunların büyük bir kısmında ram bellekte sorun varsa hata alırsınız.

Bu durumların bir veya bir kaçı ile karşılaşıyorsanız Bellek Tanımlaması yapmanız gerekir demektir. Burada ufak bir detayı vermek istiyoruz. Eğer ram bellek tamamen bozuldu ise açılışta siyah ekranda bilgisayarınız ses olarak uyarı vermektedir. İki adet ram belleğiniz var ise birisi çalışmıyorsa bilgisayarınız ilk slotta ki ram bellekten çalışır fakat donanım özelliklerinde ram bellek sayısını düşük olduğunu görürsünüz.

Windows Bellek Tanılama Aracı çalıştırmanız için Başlat ve Programları veya Dosyaları ara alanına “Windows Bellek Tanılama” yazarak çıkan sonuca tıklayınız.

Windows Bellek Tanılama Aracı Çalıştırma

Bilgisayarınızda bellek sonuçlarını denetleyin menüsünden “Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle” menüsüne tıklatınız. Bu menüyü kullandığınızda bilgisayarınız yeniden başlayarak açılışta iki aşamada bellek sorunlarını denetleyecektir. Bilgisayarınızda aralarda çalışmıyor gibi görünse de açılışta başlatılan bellek sorunlarını tamamen denetlemesini bekleyiniz.

Bilgisayarınızda Bellek Sonuçlarını Denetleyin

İlk aşama %50 ikinci aşama ise %50 olana kadar işlem yapılacaktır. Hemen mavi sayfada o anki taraması sıranda sorun var ise ekranda Durum alanında size ram bellek hakkında bilgi verecektir. Ayrıca bitimde bilgisayarınızın açıldıktan sonra durum çubuğunda çıkan Windows Bellek Tanılama Aracı alanında sonuçları da detaylı olarak görebileceksiniz.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.