rel=”noopener noreferrer” Komutu Nedir, Ne İşe Yarar?

WordPress kullanıcıların dikkatini çekti mi bilmiyorum ama yaklaşık bir aydır sitenizde yazmış olduğunuz yazılarda eğer link adresi eklediyseniz kaynak kod içerisinde rel=”noopener noreferrer” komutunu göreceksiniz.

rel=”noopener noreferrer” Komutu Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu komutları isteniz de istemeseniz de metin editöründe link varsa ve görsel yazmaya alarak yazınızı yayınladıysanız sitede kaynak kodlarda görebiliyorsunuz. Kendisi direk olarak ekliyor.

Nedir bu? rel=”noopener noreferrer” komutu ne işe yarar internette ve WordPress sitesinde konu ile alakalı hiç bir içerik verilmemiş. Web tasarım yapanlarda bileceklerdir bu ilk kez görülen olmayan yeni WordPress ile gelen bir kod.

Bu kodu araştırmalarım sonucunda bir çok bilgiye rastladım bazıları link adresinin çalışıp çalışmadığı kontrol amacı ile otomatik oluşturulan komut dese de bence hiç alakası yok.

rel=”noopener noreferrer” komutu siz link adresine _ blank etiketi yani yeni sekmeden açma emri verdiğinizde çıkmaktadır. Araştırmalarım üzerine bu komutu verilmesin nedeni Reverse Tabnabbing saldırılarını yani sitenizin güvenliği için geliştirilmiş özel bir komut. Bu komut eklediğinizde sitenizin Reverse Tabnabbing gibi saldırılara karşı engelleme sağlıyor.

Reverse Tabnabbing nedir diye merak edenler olursa kimlik avı saldırıları yani (Phishing) bu tamamen benim araştırmalar sonucu buldum bilgidir.

rel=”noopener noreferrer” Komutu Nedir, Ne İşe Yarar?

WordPress ve WordPress ile alakalı diğer yetkili kaynaklardan almadığım için doğrudur diyemem. Muhtemelen daha yeni bir kod olduğu için deneme aşamasında olabilir yani beta aşaması ilerleyen günlerde WordPress yetkileri rel=”noopener noreferrer” komutu hakkında kesin bilgiyi vereceklerini düşünüyorum.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.