bilgisayarımda dosyanın sonunda parantez (2) var

Sorular ve CevaplarCategory: Bilgisayarbilgisayarımda dosyanın sonunda parantez (2) var
tarık asked 3 hafta ago

bilgisayarımımda birçok dosyanın yanında aynı adla fakat aynı ada sahip diğer dosyaların hemen yanında sonunda (2) var bunu silsem sorun olur mu?

1 Answers
Moderatör Staff answered 3 hafta ago

Selam Tarık Bey, yeni işletim sitemi olan Windows 10’da eğer aynı dosyaya sahip bir dosya var ise sonuna (2) olarak ekleme yapar. Bu otomatik olarak olan bir işlemdir. Muhtemelen aynı ada sahip diğer dosyaya da aynı adı vermişiniz ve aynı ada sahip olduğundan sonuna ikinci aynı dosya anlamında (2) eklemiş.

Silmenizi önermeyiz nedeni ise ad aynı olabilir ama farklı çalışmalar olabilir. Mesela bir not defteri ile sizin için önemli bir not almışınızdır yine ilerleyen bir zamanda not defterine farklı ama yine aynı adla kayıt etmişinizdir. Ayrı, ayrı notlar olmasına rağmen aynı ada sahiptirler içerikleri değişiktir.

Aynı Ada Sahip Metin Belgeleri Diğeri (2) İle Bitiyor

Ne yapmalısınız dosyaları inceleyerek aynı işleve sahipler mi karar vererek eğer aynı dosyalar ise gereksiz yer kaplamaması için silebilir, hard disk kapasiteden kazanabilirsiniz. Kesinlikle unumayın bir dosyanın adının aynı olması aynı görevi, işlevi kullanıyor anlamına gelmez, sadece aynı ada sahip oldukları anlamına gelir.

Windows 10 Aynı Ada Sahip Metin Belgesi Var Uyarısı

Bir dosyanın aynı ada sahip olması için uzantısının da aynı olması gerekir txb belgesini deneme adı ile katır eder bir başka txt dosyasını yine deneme olarak kayıt ederseniz Windows 10 size uyararak aynı ada sahip dosya var uyarısı verir.

Aynı Ada Farklı Uzantılara Sahip Dosyalar Aynı Ad Olarak Windows 10 Uzantı Farklılığından Uyarı Vermeyecektir.

Eğer metin belgesi değilde bu bir çalışma dosyası olursa exe uzantısı gibi bu durumda aynı ada sahip uyarısı almaz ve direk exe olarak klasör içerisinde var olacaktır.